Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Polenergii: gazociąg Bernau-Szczecin nie dla rosyjskiego gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-11-2014 08:59
Prezes Polenergii: gazociąg Bernau-Szczecin nie dla rosyjskiego gazu

- Jedną z podstawowych zalet gazociągu Bernau-Szczecin jest dostęp do systemu niemieckiego. Ponieważ Niemcy mają ogromne pole negocjacyjne w sferze gazu, mają też niskie jego ceny - mówi Zbigniew Prokopowicz, prezes spółki Polenergia.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Gazociąg z niemieckiego Bernau do Szczecina może przynieść Polsce wymierne korzyści - przekonuje Zbigniew Prokopowicz, prezes spółki Polenergia, zainteresowanej budową połączenia. W rozmowie z portalem wnp.pl Prokopowicz wyjaśnia, jakie to korzyści, ile kosztowałaby rura i skąd pochodziłby płynący w niej gaz.

Czy gazociąg Bernau-Szczecin jest w ogóle Polsce potrzebny?
- Gazociąg Bernau-Szczecin jest potrzebny Polsce, ale także innym krajom regionu, szczególnie Ukrainie, która potrzebuje połączenia z europejskim systemem gazowym. To element większej koncepcji budowy korytarza gazowego Zachód-Wschód. Polsce ten projekt daje możliwości wzrostu niezależności i bezpieczeństwa dostaw gazu. Wynika to z faktu, że gazociąg byłby przyłączony do niemieckiego systemu gazowego, który dysponuje bardzo dużymi nadwyżkami możliwości przesyłowych w stosunku do własnego zużycia.

Niemiecki system gazowy posiada zdolność przyjęcia 130 mld m3 gazu z kierunków innych niż rosyjski. A na własne potrzeby Niemcy importują tylko 70 mld m3 surowca. Tak duża nadwyżka powoduje, że dostęp do tego systemu poprzez gazociąg Bernau-Szczecin daje nam możliwości importu 3 mld m3 gazu nie pochodzącego z kierunku wschodniego.

W ten sposób odpiera pan jeden z głównych zarzutów wobec planowanego gazociągu, że co prawda połączy nas z Niemcami, ale i tak będzie to rosyjski gaz…

- Powiem więcej. Mamy podpisane umowy z niemieckimi operatorami przesyłowymi, które gwarantują nam, że gazociągiem Bernau-Szczecin gaz będzie płynąć nawet gdyby do Niemiec w ogóle nie płynął gaz z Rosji. Taka gwarancja to trzy miliardy metrów sześciennych rocznie z możliwością zwiększenia do 5 mld m3.

Pod adresem gazociągu Bernau-Szczecin pada jeszcze inny zarzut. Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że położenie gazociągu jest na tyle niefortunne, że w przyszłości mogłoby utrudnić odbieranie gazu z gazoportu w Świnoujściu. Po prostu będą zbyt małe przepustowości?

- To całkowicie nieprawdziwy zarzut. Ryzyko zablokowania sieci gazem z naszego gazociągu i utrudniania w ten sposób dopływu surowca z gazoportu po prostu nie istnieje. 5 mld m3 gazu może płynąć w sposób ciągły z terminala gazowego do naszego systemu przy równoczesnym ciągłym przepływie 5 mld m3 gazociągiem Bernau-Szczecin do systemu polskiego.

Nie ma więc mowy o kolizji. Zresztą terminal w Świnoujściu miałby zagwarantowane pierwszeństwo przesyłu. Podkreślam, oba projekty - terminal i gazociąg - nie tylko ze sobą nie kolidują, ale się uzupełniają i stwarzają dla siebie nowe możliwości. Razem mogą przyczynić się do zdecydowanego zwiększenia dywersyfikacji dostaw gazu, co leży w interesie Polski.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP