Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Tauronu: na łupkową spółkę potrzebna zgoda KE

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
13-11-2012 18:54
Prezes Tauronu: na łupkową spółkę potrzebna zgoda KE
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Trzeba będzie uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na koncentrację, czyli na utworzenie łupkowej spółki celowej i na pewno do końca tego roku to się nie uda – uważa Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

W miniony poniedziałek, 12 listopada 2012 roku, strony umowy ramowej z 4 lipca 2012 r. w sprawie wspólnego poszukiwania i wydobycia węglowodorów z łupków, czyli PGNiG, Tauron Polska Energia, Enea, KGHM Polska Miedź i PGE, podpisały aneks do umowy ramowej. Partnerzy postanowili o przedłużeniu terminu na ustalenie szczegółowych warunków współpracy do 4 lutego 2013 r.
- Umówiliśmy się , że będzie do podpisania osiem załączników i kilka z nich jest już wynegocjowanych, ale nie wszystkie udało się w przewidywanym terminie zrobić. To jest zatem kwestia proceduralna, a poza tym między innymi doradcy prawni trochę uprościli formułę docelowego podmiotu, a to wymaga analiz skutków podatkowych. Wiemy, że do końca grudnia nie zdążymy dopracować wszystkich załączników i stąd wspólna decyzja o podpisaniu aneksu do umowy ramowej w sprawie wspólnego poszukiwania i wydobycia węglowodorów z łupków – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Aneks mówi także, że w przypadku, gdy do 4 lutego 2013 r. strony umowy nie uzgodnią szczegółowych warunków współpracy, to umowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron, a ponadto, że jeżeli w ciągu 3 miesięcy po dokonaniu tych uzgodnień, strony nie uzyskają wszystkich wymaganych zgód korporacyjnych lub jeżeli do dnia 31 grudnia 2013 r. nie zostaną uzyskane wymagane zgody na dokonanie koncentracji to umowa wygaśnie.

- Najważniejsze, że być może zmieni się formuła prawna, która przewidywała powstanie spółki docelowej jako spółki komandytowej. To jest dzisiaj najistotniejsza zmiana w stosunku do założeń i w tym momencie prawnicy PGNiG, jak i pozostałych konsorcjantów pracują nad tym modelem. My jesteśmy za tym, żeby odejść od formuły spółki komandytowej – mówi prezes Dariusz Lubera.

Z uzyskanych informacji wynika, że rozpatrywane jest powołanie celowej spółki łupkowej po prostu jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale warunkiem koniecznym utworzenia owej spółki jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na jej zawiązanie.

- Trzeba będzie uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na koncentrację, czyli na utworzenie łupkowej spółki celowej i na pewno do końca tego roku to się nie uda. Mamy w tej sferze doświadczenia związane z uzyskiwaniem zgody na powołanie spółki celowej z KGHM do budowy elektrowni Blachownia. Komisja Europejska dziewięć miesięcy procedowała tę zgodę i tutaj może być podobnie – ocenił prezes Dariusz Lubera.

NA GIEŁDZIE

KGHM Polska Miedź SA [KGH]

kurs:

113.35 PLN 3.60 (3.28%)

Notowania | Analiza techniczna


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA [PGN]

kurs:

5.46 PLN -0.08 (-1.44%)

Notowania | Analiza techniczna


PGE [PGE]

kurs:

10.08 PLN -0.22 (-2.14%)

Notowania | Analiza techniczna


ENEA [ENA]

kurs:

9.59 PLN 0.01 (0.10%)

Notowania | Analiza techniczna


TAURONPE [TPE]

kurs:

2.81 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP