Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes URE: najpierw płynny rynek hurtowy potem wolne ceny gazu

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
03-08-2012 14:15
Prezes URE: najpierw płynny rynek hurtowy potem wolne ceny gazu

- Rynek spotowy gazu ma szansę w Polsce pojawić się dopiero wówczas, gdy rynek obrotu gazem w ogóle będzie na tyle dojrzały, że jego uczestnicy będą zgłaszać potrzebę nabywania gazu w kontraktach z krótkimi terminami dostawy - mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Fot. Piotr Waniorek

- Po doświadczeniach z rynku energii elektrycznej nie uwolnię cen gazu dla odbiorców detalicznych zanim nie powstanie płynny, publiczny rynek hurtowy – mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Czy nadal ocenia pan, że uruchomienie giełdowego rynku gazu w IV kwartale tego roku jest realne?
- Nie mam informacji, które pozwalałyby przypuszczać, że uruchomienie giełdy gazu w IV kwartale tego roku nie jest możliwe. Myślę, że z początkiem września TGE będzie operacyjnie i instytucjonalnie gotowa do uruchomienia giełdowego obrotu gazem. Wprawdzie zatwierdzona instrukcja ruchu i eksploatacji sieci gazowej dla Gaz-System, która otwiera drogę do giełdowego obrotu gazem, formalnie wejdzie w życie pierwszego grudnia, ale to nie jest bariera dla samego uruchomienia giełdy gazu.

Obrót gazem na giełdzie może zacząć się przed pierwszym grudnia, natomiast zawarte kontrakty powinny mieć termin realizacji od pierwszego grudnia. Ten grudniowy termin wejścia w życie instrukcji ruchu i eksploatacji dla Gaz- System wynika stąd, że gazowe spółki dystrybucyjne muszą mieć określony prawem czas na dostosowanie do instrukcji Gaz Systemu swoich instrukcji ruchu i eksploatacji.

Jeśli giełda gazu ruszy na przykład w październiku to sytuacja prawna wymusi de facto rozpoczęcie giełdowego obrotu gazem od kontraktów terminowych?

- Abstrahując od definiowania jaki kontrakt ma charakter jeszcze spotowy, a jaki już terminowy, sądzę, że rynek spotowy gazu ma szansę w Polsce pojawić się dopiero wówczas, gdy rynek obrotu gazem w ogóle będzie na tyle dojrzały, że jego uczestnicy będą zgłaszać potrzebę nabywania gazu w kontraktach z krótkimi terminami dostawy.

Nie da się obecnie powiedzieć o polskim rynku gazu, że jest to rynek jakkolwiek dojrzały i w związku z tym pierwsze kontrakty w giełdowym obrocie gazem będą miały zapewne klasyczny charakter terminowy.

Ramy prawne dla giełdowego handlu gazem i TGE będą gotowe w IV kwartale, ale ponieważ padł poselski projekt noweli prawa energetycznego przewidujący m.in. wprowadzenie giełdowego obliga gazowego to czy będzie gaz?

- Nic mi nie wiadomo o tym, by PGNiG zmieniło zdanie, że dobrowolnie skieruje w IV kwartale na giełdę 100 mln m3 gazu. Mam nadzieję, że ta deklaracja zostanie zrealizowana. Jest to o tyle ważne, że to od rozwoju publicznego hurtowego rynku gazu zależy jak szybko będzie mogła zapaść decyzja o uwolnieniu cen gazu dla odbiorców przemysłowych. Bardzo bym chciał - i uważam, że jest to ciągle możliwe - aby od stycznia 2013 roku ceny gazu dla przynajmniej części dużych odbiorców przemysłowych zostały uwolnione. Natomiast jeśli chodzi o wycofanie wspomnianego projektu nowelizacji prawa energetycznego to istotnie szkoda, że tak się stało, bo ten projekt oznaczał przynajmniej częściową transpozycję do polskiego prawa trzech ważnych dyrektyw.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP