PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes URE zatwierdził nowy kodeks sieci z normami europejskimi

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
22-11-2013 17:25

Szef Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Projekt instrukcji był wcześniej poddany konsultacjom z uczestnikami rynku.

Gaz-System zaproponował w nowej instrukcji zmiany wynikające z konieczności dostosowania ich do wymogów prawa europejskiego. Zmiany te dotycząm.in. implementacji europejskiego Kodeksu Sieci dotyczącego Mechanizmów Alokacji Przepustowości w Systemach Przesyłowych Gazu (Network Code on Capacity Allocation Mechanism in Gas Transmission Systems - NC CAM) oraz Procedury Zarządzania Ograniczeniami (Congestion Management Procedure – CMP).
Gaz-System wprowadził w nowej instrukcji zmiany dotyczące trybu zawierania umowy o przyłączenie, co dodatkowo wyrównuje szanse negocjacyjne podmiotów wnioskujących o tę samą przepustowość.

Spółka, chcąc dostosować postanowienia IRiESP do warunków określonych w NC CAM wprowadził oferowanie następujących produktów (ze względu na okres w jakim świadczona jest usługa przesyłania):
- produkt roczny,
- produkt kwartalny,
- produkt miesięczny,
- produkt dobowy.

Usługa przesyłania rewersowego będzie świadczona jako przepustowość (moc umowna) na zasadach ciągłych (usługa przesyłania zwrotnego) lub przerywanych (usługa wirtualnego przesyłania zwrotnego).

Gaz-System. wprowadził także przydział przepustowości w trybie aukcji jako podstawową i jedyną metodę przydziału przepustowości w punktach połączenia międzysystemowego. Użytkownicy systemu nie będą składali wniosków o przydział przepustowości w tych punktach, gdyż od razu będzie ona udostępniona w procedurze aukcji.

Jednocześnie IRiESP implementuje Procedury Zarządzania Ograniczeniami (CMP) poprzez: wprowadzenie mechanizmu nadsubskrypcji i wykupu przepustowości, zgłoszenie w dowolnej porze zamiaru rezygnacji z przydzielonej przepustowości z możliwością korzystania z niej do momentu odsprzedania przepustowości przez Gaz-System innemu użytkownikowi systemu, monitorowanie przez Gaz-System wykorzystania przepustowości przez użytkowników systemu w sezonie letnim oraz zimowym (tzw. zasada długoterminowego „korzystaj lub trać”).

Pozostałe istotne zapisy IRiESP przewidują między innymi: wprowadzenie zapisów umożliwiających wdrożenie Rynku Dnia Bieżącego dla gazu przez Towarową Giełdę Energii, skrócenie czasu przesłania informacji zwrotnej na temat zatwierdzenia lub odrzucenia nominacji z godziny 18.00 na 16.00 w dobie poprzedzającej realizację (D-1), uproszczenie korzystania z zapasu obowiązkowego zlokalizowanego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ten sposób Gaz-System zakończył kolejny istotny etap wdrażania norm europejskich do krajowego kodeksu sieci przesyłowej. Następne ważne elementy w procesie modernizacji rozwiązań regulujących pracę krajowego systemu przesyłowego to wdrożenie jego funkcjonowania w całości w jednostkach energii oraz implementacja kolejnych europejskich kodeksów sieciowych, w tym dotyczących bilansowania i interoperacyjności systemów przesyłowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP