PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jako regulator rynku energii w Polsce - próba oceny

Autor: Jakub Wiech , Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki nr 4/2016 (98) - 1/2017 (99) 31 marca 2017
15-07-2017 14:22

Istotne zaangażowanie państwa w sektor energetyczny wymusiło powstanie szeregu instytucji i organów, będących wykonawcami jego polityki. Jednym z takich organów jest polski regulator rynku energii - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Niniejszy artykuł jest próbą oceny jego realnej pozycji oraz wpływu na rynek energii.

Infrastruktura umożliwiająca międzypaństwowy obrót energią jawi się zatem jako element niezbędny do utworzenia wspólnego europejskiego rynku energii oraz zapewnienia na nim warunków konkurencyjnych. Pomimo tego, sieć interkonektorów jest wciąż dość słabo rozwinięta. Wynika to z rozmaitych czynników. Przede wszystkim, w grę wchodzą pokaźne koszty budowy tego typu infrastruktury, które skutecznie powstrzymują prywatnych przedsiębiorców od inwestycji. Dodatkowo, brakuje harmonizacji na poziomie planowania i autoryzacji inwestowania w interkonektory9), co zniechęca także poszczególne państwa, mające przecież możliwość ulokowania funduszy w innych źródłach energii, takich jak chociażby sektor OZE.

Na tym polu, Prezes URE jako regulator działa nieskutecznie, ze względu na brak konkretnych kompetencji, które umożliwiłyby mu realizowanie stawianych przed nim wymagań. W zasadzie, kompetencje organu w tym zakresie ograniczają się do bieżącego raportowania stanu energetyki. Może on więc uwidaczniać pewne problemy rzą dzącym, jednak wszelkie konkretne decyzje dotyczące szerszego zainteresowania się interkonektorami leżą właśnie w gestii polityków sprawujących władzę w państwie. Jak wskazał Adam Dobrowolski, Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE podczas Gali wręczenia Nagrody CARS 16 lipca 2015 r.10), Prezes URE jest organem niedofinansowanym, co również ogranicza go w kwestii podjęcia szerzej zakrojonych działań. Z tego względu, pozycja organu w tym zakresie jawi się jako niedostatecznie wsparta realnymi kompetencjami.

Z kolei w kwestii poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, Prezes URE musi stawiać czoła wyzwaniom, które nigdy wcześniej nie były udziałem regulatorów rynku energii.

Przede wszystkim, na czoło wysuwa się problem tzw. ubóstwa energetycznego. Jest to wciąż niedostatecznie przebadane pojęcie, które dopiero zaczyna być zauważane na kontynencie europejskim. Według przyjętej definicji11), o ubóstwie energetycznym gospodarstwa domowego mówi się w sytuacji, w której na utrzymanie dostatecznego poziomu ogrzewania, czyli temperatury na poziomie 21 stopni Celsjusza w pomieszczeniach głównych oraz 18 w pozostałych, przeznacza się więcej niż 10 proc dochodu12). W Polsce udział takich wydatków w całkowitym budżecie gospodarstw domowych kształtuje się na bardzo wysokim (w porównaniu do reszty Europy) poziomie. W 2009 r. sięgał on średnio 11,2% budżetu gospodarstwa domowego13).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 863 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

714 023 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP