PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową instrukcję ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa (IRIESP SGT)

Autor: GAZ-SYSTEM S.A.
11-02-2014 15:03 |  aktualizacja: 13-02-2014 16:13
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową instrukcję ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa (IRIESP SGT)
fot. GAZ-SYSTEM S.A.

Właścicielem polskiego odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał - Europa (SGT) jest spółka EuRoPol GAZ s.a. Od listopada 2010 r. GAZ-SYSTEM S.A. sprawuje funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

W dniu 3 lutego 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A., działając jako operator SGT, uzyskał decyzję Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzeniu nowej IRiESP SGT. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania postanowień Instrukcji SGT do zmieniającego się otoczenia prawnego i postępującego procesu liberalizacji rynku gazu w Polsce, w tym wdrożenia mechanizmów zarządzania ograniczeniami kontraktowymi, określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie zmiany Załącznika I do Rozporządzenia (WE) nr 715/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego (CMP).
Nowa IRiESP SGT jest spójna z postanowieniami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci dla krajowego systemu przesyłowego, którego właścicielem jest GAZ-SYSTEM S.A. Uwzględnia uwagi zgłaszane przez Użytkowników Systemu w toku przeprowadzonej procedury konsultacji.
Główne zmiany w IRiESP SGT, które wchodzą w życie od 10 lutego 2014 r. obejmują:

- uproszczenie modelu zawierania i realizacji umów, zgodnie z którym każdy podmiot zawiera z GAZ-SYSTEM S.A. (jako operatorem SGT) jedną umowę o charakterze ramowym, która stanowi podstawę do występowania do operatora z wnioskami o możliwość korzystania z wybranych przez Klientów punktów wejścia lub wyjścia,

- wprowadzenie przydziału przepustowości na zasadach ciągłych w trybie aukcji,

- dostosowanie harmonogramu procesu nominacji i renominacji do projektu Kodeksu Sieci dotyczącego bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL): nominacje składane do 14.00 doby poprzedzającej realizację(D-1); informacje o przyjęciu lub odrzuceniu nominacji przez operatora do godz. 16.00 D-1 oraz renominacje od godz. 16.00 D-1 do godz. 3.00 w dobie realizacji usługi (renominacja godzinowych ilości paliwa gazowego może być złożona najpóźniej na 2 godziny przed pierwszą godziną, dla której będzie zmieniana nominacja),

-udostępnianie przepustowości w punktach na połączeniu z systemami gazowymi przesyłowymi państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) na zasadach powiązanych (w wyniku wspólnie przeprowadzonej procedury przydziału przepustowości następuje kontraktacja takiej samej ilości przepustowości w takim samym czasie),

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 755 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 080 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP