Prezydent Duda w Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie

Prezydent Duda w Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda, który od wtorku składa w Szwecji oficjalną wizytę, zapowiedział, że podczas spotkania z premierem Stefanem Loefvenem będzie rozmawiał m.in. na temat Brexitu, sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2.

Do spotkania prezydenta Dudy i premiera Loefvena dojdzie w czwartek rano. "Będziemy rozmawiali o najważniejszych sprawach europejskich, ale w perspektywie globalnej; o kwestiach bezpieczeństwa. Będziemy rozmawiali także o współpracy militarnej" - powiedział Duda w środę polskim dziennikarzom.

Dodał, że o współpracy militarnej rozmawiał także w środę z przedstawicielami szwedzkich firm. "Tutaj też są wspólne pola, na których ta współpraca jest możliwa, i mam nadzieję, że będzie realizowana, ale jutro będę jeszcze na pewno na ten temat rozmawiał z panem premierem" - zaznaczył.

Jak mówił, podczas spotkania z szefem szwedzkiego rządu poruszy kwestie Brexitu, sytuacji na Ukrainie oraz współpracy w ramach NATO, w tym realizacji postanowień szczytu w Warszawie. Zaznaczył, że choć Szwecja nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, to blisko z nim współpracuje, a premier Szwecji brał udział w lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Duda zapowiedział, że z premierem Szwecji będzie też dyskutował o bezpieczeństwie energetycznym, w tym inwestycji rosyjskiego Gazpromu w gazociąg Nord Stream 2. "Największe potencjalne zagrożenie ta inwestycja stwarza dla Ukrainy, chociaż dla nas też nie jest obojętna, bo to jest kwestia równowagi energetycznej w Europie, dywersyfikacji dostaw, całościowej polityki energetycznej UE, a wiec i solidarności energetycznej UE" - mówił. Zaznaczył, że inwestycja ta nie jest też obojętna dla ekologii Morza Bałtyckiego, co zarówno dla Szwecji, jak i Polski ma znaczenie.

Podczas spotkania z mediami prezydent podsumował dotychczasowy pobyt w Szwecji. Nawiązał do polsko-szwedzkiego seminarium na temat innowacyjności, w którym wziął udział w środę przed południem. Jak mówił, spotkał się też z przedstawicielami największych szwedzkich firm, które inwestują w Polsce i tworzą miejsca pracy, m.in. z przedstawicielami Ericssona, Saaba i Volvo.

"Rozmawialiśmy o nowoczesnych technologiach, o polskich start-upach, o zaangażowaniu młodych polskich inżynierów w rozwój centrów informacyjnych" - powiedział Duda polskim dziennikarzom.

Jak mówił, od potencjalnych inwestorów, którzy chcą rozwijać działalność w Polsce, usłyszał deklarację, że chcą oni inwestować także w rozwój nowych technologii. "Byli zainteresowani kontaktami z polskimi start-upami. Zresztą przedstawiciele tych start-upów są tutaj ze mną w Szwecji" - powiedział prezydent.

Po południu prezydent odwiedził Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Ericsson zatrudnia w Polsce około 3 tys. pracowników, ma przedstawicielstwa w 20 miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Odnosząc się do politycznego aspektu swojej wizyty w Szwecji, prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z parą królewską i z następczynią tronu księżniczką Wiktorią, do którego doszło w środę wczesnym popołudniem, dyskutowano o kwestiach związanych z ochroną środowiska i o wdrażaniu nowoczesnych technologii w tym zakresie.

Prezydent w środę późnym popołudniem spotkał się też ze spikerem parlamentu (Riksdagu) Urbanem Ahlinem. Duda przypomniał, że Ahlin był w ostatnich dniach w Polsce; odwiedził między innymi przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą.

Prezydent zaznaczył, że tematem jego rozmów politycznych w Szwecji jest też Partnerstwo Wschodnie, które było wspólną polsko-szwedzką inicjatywą w Unii Europejskiej.

Według Dudy program ten "w dużej mierze spełnił pokładane w nim nadzieję, jeżeli chodzi o zbliżenie krajów wschodniej części Europy do UE". "Ale oczywiście trzeba dyskutować o nowych inicjatywach, dlatego że dla nas niezwykle ważne jest, by kraje leżące na Wschód od Polski, Mołdawia, Gruzja, Ukraina, zbliżały się do UE, a nie oddalały" - powiedział.

Zaznaczył, że zostały podpisane umowy stowarzyszeniowe między UE a Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, został uruchomiony ruch bezwizowy z Mołdawią. Wyraził nadzieję, że kwestia ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i zniesienia wiz dla Ukraińców też "zostanie domknięta".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Duda w Szwecji m.in. o Nord Stream 2 i Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!