Prezydent podpisał ustawę nakładającą akcyzę na gaz

Prezydent podpisał ustawę nakładającą akcyzę na gaz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która - wdrażając regulacje unijne - wprowadza akcyzę na gaz ziemny - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Nowela rozszerza też zakres zwolnień z tego podatku.

Nowelizacja implementuje do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Obecnie w Polsce obowiązuje zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych, jednak - zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym - zwolnienie to wygasa z końcem października 2013 roku.

Nie oznacza to, że od listopada cały zużywany w Polsce gaz ziemny zostanie opodatkowany. Ustawa przewiduje bowiem liczne zwolnienia. Obejmą one gaz przeznaczony do celów opałowych przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, wojsko, szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie i inne podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także organizacje pożytku publicznego.

Pod koniec września Sejm zgodził się na senackie poprawki do noweli, które sprowadzają się do zwolnienia z akcyzy gazów najniższej jakości - z podgrup Ln i Lm. Zgodnie z polskimi przepisami gaz ziemny dzieli się na gaz ziemny wysokometanowy (grupa E) oraz zaazotowany - grupa L, zawierająca podgrupy Lw, Ls, Ln i Lm, w zależności od kaloryczności. Kaloryczność grup Ln i Lm jest najniższa. Brak zapisów przewidzianych w poprawkach spowodowałby, że gazy o najniższej wartości energetycznej podlegałby takim samym stawkom, jak gazy wysokokaloryczne.

Zwolnione z akcyzy będą też paliwa gazowe przeznaczone do celów opałowych; chodzi o przewóz towarów i pasażerów koleją, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu (kogeneracja), prace rolnicze, ogrodnicze, hodowlę ryb oraz leśnictwo, procesy mineralogiczne, elektrolityczne, metalurgiczne itp. Zwolnieniem objęto również biogaz, używany w kogeneracji.

Zwolnieniu podlegać będzie także użycie wyrobów gazowych w celach opałowych przez zakłady energochłonne, w których wprowadzony został system podnoszący efektywność energetyczną. Za taki system projekt uważa m.in. ETOS - czyli zwolnienie dot. instalacji, objętych europejskim systemem handlu emisjami. Zakład energochłonny definiuje się, jako podmiot, u którego udział zakupu wyrobów gazowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 5 proc. w skali roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał ustawę nakładającą akcyzę na gaz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!