Priorytetem dla rozwoju PGNiG w energetyce jest kupno SPEC i aktywów Vattenfalla

Priorytetem dla rozwoju PGNiG w energetyce jest kupno SPEC i aktywów Vattenfalla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest bardzo zainteresowane kupnem Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i warszawskich aktywów ciepłowniczych Vattenfalla. Spółka chciałaby wybudować w Warszawie nowe moce wytwórcze w oparciu o gaz. Generalny wykonawca dla bloku w Stalowej Woli będzie wybrany raczej w drugiej połowie tego roku - poinformował w rozmowie z PAP Marcin Lewenstein, dyrektor biura planowania strategicznego PGNiG.

"Jesteśmy mocno zainteresowani SPEC i aktywami ciepłowniczymi Vattenfalla, widzimy w tym dobrą okazję, by wejść w sektor energetyczny. Warszawa to największy i jeden z najbardziej perspektywicznych rynków ciepła, nie dziwi więc, że PGNiG z zainteresowaniem się temu przygląda. To dla nas unikalna możliwość nabycia pełnego łańcucha wartości w ciekawej lokalizacji z możliwością utworzenia mocy, która będzie potrzebna i która będzie mogła być oparta o źródła gazowe, a istniejące tam źródła pozwolą nam zdywersyfikować naszą strukturę wytwarzania" - powiedział PAP Lewenstein.

Dodał, że PGNiG byłby zainteresowany uruchomieniem w warszawskich elektrociepłowniach, zwłaszcza na Żeraniu, nowych mocy opartych o gaz.

"Jeśli kupujemy źródła węglowe czy ze współspalaniem biomasy, to w momencie, gdy są potrzebne odtworzenia mocy, my jako firma gazowa powinniśmy je realizować w preferowanej przez nas technologii. A dodatkowo, w pewnym momencie po 2020 roku, jeśli normy środowiskowe zostaną utrzymane, może się okazać, że ciepłownictwo w Polsce już nie będzie mogło się opierać na węglu. Naturalnym dla nas jest, że najważniejsze moce dla Warszawy powinniśmy odtwarzać w technologii gazowej" - powiedział.

"Wiemy, że Vattenfall rozważał projekt gazowy na Żeraniu i że to jest możliwe. Jeśli chodzi o Siekierki, to budowa ewentualnego źródła gazowego będzie zależeć od możliwości dostarczenia gazu do tej lokalizacji. Nie mamy jeszcze analiz lokalizacyjnych i nie wiemy czy uda się dostarczyć ilości gazu potrzebne do dużego bloku gazowego. Nie przesądzam jednak, że tego nie dałoby się zrobić. Pewnie chcielibyśmy rozwijać w ten sposób obie lokalizacje, ale jeśli będą problemy z dostawami gazu do Siekierek, to miejsce to trzeba będzie wykorzystać w inny sposób" - dodał.

Stołeczny ratusz zdecydował o rozpoczęciu postępowania zmierzającego do prywatyzacji SPEC-u, wiodącego dostawcy ciepła w Polsce, zarządzającego systemem ciepłowniczym o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80 proc. potrzeb cieplnych Warszawy, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów.

Z warszawskiego rynku prawdopodobnie wycofa się szwedzki Vattenfall, który posiada w Warszawie i okolicach pięć zakładów: elektrociepłownie w Siekierkach, na Żeraniu i w Pruszkowie oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn. Proces sprzedaży tych aktywów oficjalnie jeszcze nie ruszył, rynek spodziewa się jego finalizacji jeszcze w tym roku.

Lewenstein poinformował, że obecnie priorytetem dla PGNiG-u jest kupno SPEC i aktywów Vattenfalla, ale spółka nie zamyka się na inne możliwości rozwoju w energetyce.

"Dla nas najważniejszy jest teraz SPEC i aktywa Vattenfalla. Jeśli dokonamy tych inwestycji, to nakłady będą istotne. Jeśli jeszcze chcielibyśmy oprócz tego wybudować coś nowego, to siłą rzeczy przesądzi to w pewien sposób o tym co będziemy robić w energetyce przez kilka lat. Jeśli natomiast nie uda nam się w tych przetargach, to jest jeszcze możliwych kilka ciekawych rozwiązań. Myślę, że projekty gazowe, w których moglibyśmy być pożądani jako partner to projekty Tauronu. Jeśli zbudujemy model współpracy w Stalowej Woli, to szkoda by było to zmarnować. Być może Tauron byłby zainteresowany, by tę współpracę wykorzystać do innych projektów" - powiedział Lewenstein.

Tauron i PGNiG planują wspólną budowę bloku parowo-gazowego o mocy ok. 400 MW w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Maksymalny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,9 mld zł, a zakończenie projektu planowane jest na drugą połowę 2014 roku.

"Do końca marca chcielibyśmy wypracować pełen pakiet umów, w tym umowę na dostawy gazu, odbioru energii. Staramy się jak najszybciej przeprowadzić przetarg na generalnego wykonawcę, ale prawo o zamówieniach publicznych spowalnia procesy. Bylibyśmy szczęśliwi, gdybyśmy zdążyli w połowie tego roku. Pewnie jednak realia zmuszą nas do tego, by podpisywać umowę finansowania i wyboru wykonawcy we wrześniu, październiku" - powiedział.

Lewenstein powtórzył, że PGNiG analizuje projekt budowy elektrowni w północno-wschodniej Polsce we współpracy z Gazpromem.

"To jest pewna idea biznesowa i będziemy chcieli ją rozwijać. Widać potrzebę rozwinięcia infrastruktury w regionie północno-wschodniej Polski. Wydaje się, że myślenie o rozwoju wspólnych projektów gdzieś między Kaliningradem a Warmią i Mazurami mogłoby być sensowne i mogłoby być dobrze odebrane przez operatora systemu przesyłowego, który mówił kiedyś, że w regionach stacji Ełk, Narew, Olsztyn czasem brakuje mocy, a elektrownia Ostrołęka nie zawsze jest w stanie podołać wszystkim potrzebom. Wymieniamy się pomysłami, badamy opłacalność. Nie jesteśmy zobligowani do pośpiechu" - powiedział.

Wejście w energetykę gazową, w tym w kogenerację, ma być dla PGNiG-u sposobem na dywersyfikację działalności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!