PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Projekt prawa energetycznego: 30 proc. gazu na giełdę

Autor: wnp.pl (ICh)
11-12-2012 13:44
Projekt prawa energetycznego: 30 proc. gazu na giełdę
fot. PTWP

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne przygotowany przez posłów PO zakłada, że firmy handlujące gazem w Polsce będą miały obowiązek sprzedaży 30 proc. wolumenu tego paliwa na giełdzie towarowej. Wcześniej zakładano, że to będzie 15 proc. – Mamy pozytywną opinię rządu na temat tego projektu – powiedział poseł Andrzej Czerwiński, sprawozdawca projektu.

Celem proponowanych zmian, jak wynika z uzasadnienia do projektu nowej ustawy, jest w szczególności zapewnienie pełnej implementacji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych oraz uzupełnienie wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z dnia 13 lipca 2009 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego. Nie należy się spodziewać, że przy okazji zostanie zaproponowane wprowadzenie przepisów przedłużających wsparcie dla kogeneracji.
- To będzie inny projekt i powinien wpłynąć w tym tygodniu do Sejmu. Gdyby coś stało się z tym rządowym projektem to mamy też propozycję poselską gotową do uruchomienia, ale z ocen prawników wynika, że technicznie szybsze będzie przeprowadzenie poprawki rządowej niż poselskiej – wyjaśnia poseł Andrzej Czerwiński.

Projekt zmian w prawie energetycznym przewiduje także że przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem paliwami gazowymi będą obowiązane sprzedawać na giełdach towarowych lub na rynku organizowanym przez podmiot prowadzący na terytorium RP rynek regulowany nie mniej niż 30 proc. gazu ziemnego wysokometanowego wprowadzonego w danym roku do sieci przesyłowej w punktach wejścia do krajowego systemu przesyłowego na połączeniach z systemami przesyłowymi innych państw lub siecią gazociągów kopalnianych, lub terminalami skroplonego gazu ziemnego.

Inna ważna proponowana zmiana to ulgi dla przedsiębiorstw energochłonnych w zakresie obciążeń kosztami wynikającymi m.in. z systemu wsparcia energetyki odnawialnej. Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw przewiduje m.in. , że odbiorcy przemysłowi o najwyższym stopniu energochłonności – zużycie nie mniej niż 100 GWh energii elektrycznej rocznie i stosunek kosztu energii elektrycznej do wartości produkcji sprzedanej co najmniej 12 proc. – będą objęci obowiązkiem uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii w odniesieniu tylko do 20 proc. ilości energii elektrycznej zakupionej na własny użytek.

- Wprowadzenie proponowanych zmiany w zakresie pozyskiwania i przedstawiania do umorzenia świadectw pochodzenia energii dla przedsiębiorstw energochłonnych oznaczałoby dla pozostałych odbiorców wzrost obciążeń, ale miałoby nieistotny wpływ na poziom ich rachunków – mówi Marek Woszczyk, prezes URE.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP