PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Projekt prawa gazowego okiem eksperta

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
04-02-2012 10:07
Projekt prawa gazowego okiem eksperta
Fot. (mat. pras.)

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt prawa gazowego. To ważna zmiana, ponieważ dotychczas prawne regulacje dotyczące gazu stanowiły element Prawa Energetycznego. Brak ścisłych regulacji powodował pewne problemy. O ocenę zawartych w projekcie prawa gazowego rozwiązań poprosiliśmy prawnika Arkadiusza Faleckiego ekspert z Departamentu Paliwowo-Energetycznego kancelarii Grynhoff Woźny Wspólnicy.

Jak Pan ocenia w projekcie zasady ustalania cen gazu ziemnego.
- Projekt prawa gazowego przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki wprowadza kilka zmian istotnych dla przedsiębiorstw gazowniczych i ich klientów w zakresie ustalania cen gazu ziemnego. Sprzedawca gazu będzie mógł wybrać, czy dla swoich odbiorców przemysłowych zatwierdza ceny gazu w taryfie, czy też zatwierdza tylko sam sposób obliczania ceny sprzedawanego gazu, czyli tzw. metodologię. Na podstawie metodologii przedsiębiorca będzie mógł aktualizować ceny nie częściej jednak niż raz na kwartał. Organem właściwym do zatwierdzenia w obu przypadkach będzie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Gospodarstwa domowe będą rozliczane za gaz tylko według zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfy.

Co ma dać takie rozwiązanie?

- Wprowadzenie metodologii, w ocenie autorów projektu, służyć ma rozwojowi rynku gazu ziemnego oraz uelastycznieniu zasad kształtowania cen. Jeśli tak, w metodologii powinna znaleźć się jednoznaczna formuła wskazująca jakie czynniki stałe i zmienne ma uwzględnić przedsiębiorstwo ustalając cenę. Czy tak będzie nie wiemy, gdyż sam sposób opracowywania metodologii zostanie określony dopiero w rozporządzeniu taryfowym, którego projekt nie został opublikowany. W związku z tym brak odpowiedzi na pytanie, jaka będzie swoboda ustalania cen przez przedsiębiorstwa.

Z dyrektywy, którą projekt wdraża, wynika obowiązek państwa członkowskiego, aby stworzyć w pełni funkcjonalny i konkurencyjny rynek gazu ziemnego. Osiągnięcie tego celu wymaga zniesienia administracyjnej regulacji cen. W całym rozbudowanym systemie zatwierdzania taryf oraz metodologii przewidzianym w projekcie, trudno doszukać się rozwiązań zmierzających w tym kierunku. W projekcie znajdziemy co najmniej trzy zmiany niekorzystne dla przedsiębiorców gazowniczych.

Jakie?

Pierwszą jest brak możliwości uzyskania uzasadnionego zwrotu z zaangażowanego kapitału w działalność w zakresie sprzedaży gazu ziemnego na podstawie taryfy. Zgodnie z obecnymi przepisami przedsiębiorcy mają taką możliwość, a dodatkowo mogą wkalkulować w cenę uzasadnioną marżę jako premię za ryzyko związane z wykonywaną działalnością. Projekt prawa gazowego nie porusza tych kwestii.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP