Projekt specustawy dla gazoportu jest już gotowy

Projekt specustawy dla gazoportu jest już gotowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt specustawy, która jest warunkiem powstania do 2013 r. terminala LNG w Świnoujściu, jest już gotowy.

"Dokument przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i do końca miesiąca będzie przedstawiony rządowi - powiedział w piątek w Szczecinie radca w Ministerstwie Skarbu Rafał Wardziński. äW przygotowanej przez nas specustawie zmieniamy regulacje 17 działających już ustaw. Jeżeli uda się dochować wszystkich terminów, to specustawa powinna wejść w życie w połowie maja br." - powiedział Wardziński.

Stan zaawansowania prac przygotowujących budowę terminalu gazowego przedstawiono w piątek w Szczecinie na posiedzeniu Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. budowy terminalu LNG. W skład Rady wchodzą m.in. spółki Polskie LNG, Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, miasta Świnoujście, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

"Osiem gazociągów o łącznej długości około tysiąca kilometrów, budowa morskiego portu zewnętrznego, falochronu, terminalu przeładunkowego, przyłączenie gazoportu do sieci, jak również inne inwestycje towarzyszące, trzy magazyny na gaz - to przedsięwzięcie jest tak duże i istotne, że rząd podjął decyzję, że niezbędne jest opracowanie takiego aktu prawnego, który usprawni prace, zwłaszcza skróci procedury przetargowe i administracyjneö - powiedział Wardziński.

Jak zapewnił podczas spotkania dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Przemysław Łagodzki, "nie widać żadnych przeszkód dla realizacji projektu, jeżeli chodzi o kwestie związane z ochroną środowiska".

Dodał, że wydana już została tzw. decyzja środowiskowa dla spółki Polskie LNG, która jest powołana do budowy terminalu. Toczą się jeszcze procedury dotyczące decyzji dla Urzędu Morskiego, który ma budować falochron.

"Liczę na to, że większość pozwoleń na budowę będzie można wydać już latem, a to jest dobry termin, by zakończyć inwestycje do końca 2013 roku" ľ powiedział wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.

Gazoport w Świnoujściu, czyli terminal do odbioru tankowców ze skroplonym gazem LNG, początkowo będzie odbierać do 2,5 mld m. sześc. gazu rocznie, czyli ponad jedną piątą krajowego zużycia. Przyczyni się w ten sposób do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Po rozbudowie moce terminalu mogłyby zostać potrojone. Koszty inwestycji szacowane są na około 3-3,5 mld zł. Według harmonogramu spółki Polskie LNG, pierwszy etap inwestycji będzie ukończony w 2013 roku.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt specustawy dla gazoportu jest już gotowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!