PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Projekt ustawy Prawo gazowe okiem prawników

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-10-2012 07:42
Projekt ustawy Prawo gazowe okiem prawników
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Jedną z najważniejszych ustaw dla energetyki jest Prawo gazowe. Właśnie został przedstawiony projekt tej ustawy. O projekcie mówią prawnicy kancelaria prawnej DLA Piper Wiater dr Andrzej Balicki, radca prawny szef działu regulacyjnego i Maciej Wesołowski - radca prawny w dziale regulacyjnym.

Przepisy projektu ustawy - Prawo gazowe z 9 października tego roku mają, według założeń jego projektodawców, między innymi stymulować rozwój konkurencyjnego rynku gazu ziemnego. Celem jest stworzenie otoczenia prawnego prowadzącego do powstania płynnego rynku gazu hurtowego i detalicznego, a ostatecznie – urynkowienie i uwolnienie cen gazu.
- Po projekcie z dnia 22 grudnia 2011 r. jest to kolejna wersja Prawa gazowego. O ile jednak rozwiązania przewidziane w pierwszym projekcie nakierowane były przede wszystkim na stworzenie instrumentów obrotu gazem na rynku konkurencyjnym, to wersja z 9 października tego roku zasadniczo uzupełnia powyższe regulacje o zdefiniowanie rozwiązań na okres tworzenia się tego rynku – tłumaczą prawnicy.

Punkt wirtualny

- Podobnie jak miało to miejsce w pierwszym projekcie Prawa gazowego, projekt z 9 października umożliwia handel w tzw. punkcie wirtualnym, a więc w punkcie o niesprecyzowanej lokalizacji w systemie gazowym. Jak wskazuje projektodawca, handel w takim punkcie daje możliwość odsprzedaży gazu wprowadzonego do systemu gazowego bez konieczności deklarowania fizycznego punktu wyjścia z systemu. W konsekwencji wprowadzono również możliwość zawierania umów przesyłowych do i z punktu wirtualnego, ale szczegóły organizacji takiego handlu pozostawiono Operatorowi. Odpowiednie szczegółowe rozwiązania zostały już wprowadzone w IRiESP – wyjaśnia dr Balicki.

Co ze zmianą sprzedawcy

- Projekt zachowuje, w zmodyfikowanej postaci, rozwiązania ukierunkowane na usprawnienie i urealnienie możliwości zmiany sprzedawcy. Po pierwsze pozostaje, choć zmodyfikowana, zasada, iż zmiana sprzedawcy powinna nastąpić w terminie najwyżej 21 dni od dnia wypowiedzenia umowy sprzedaży lub umowy kompleksowej. Zasada ta dotyczy jednak (co stanowi novum) wszystkich umów sprzedaży i umów kompleksowych, a nie – jak zapisano w pierwotnej wersji projektu – tylko umów zawartych na czas nieokreślony. Po drugie projekt pozostawia tzw. "zasadę plecaka", zgodnie z którą w przypadku zmiany sprzedawcy przez odbiorcę dotychczasowy sprzedawca zwalnia wykorzystywane przez tego odbiorcę przepustowości w systemach gazowych, które niejako za nim podążają. Warto zaznaczyć, że proponowany zakres obowiązywania "zasady plecaka" jest bardzo szeroki i nie ogranicza się, jak w pierwszej wersji projektu, jedynie do punktów wyjścia w systemie – tłumaczy radca Wesołowski.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP