Propozycja skróconej wersji gazociągu Nabucco

Propozycja skróconej wersji gazociągu Nabucco
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowana trasa gazociągu Nabucco, dzięki któremu Europa chce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, może ulec ze względów finansowych skróceniu - podała agencja dpa. Nowy projekt przewiduje budowę magistrali od granicy bułgarsko-tureckiej do Austrii.

Dostaliśmy oficjalną propozycję - powiedział w czwartek rzecznik konsorcjum Szach Deniz II, które eksploatuje złoża gazu ziemnego w Azerbejdżanie w Azji Środkowej. "Na stole leżą teraz dwa warianty, decyzja należy do producenta" - wyjaśnił rzecznik, cytowany przez dpa.

Według dotychczasowych planów magistralą miał płynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Skrócona i tym samym tańsza wersja projektu (Nabucco West) przewiduje budowę gazociągu od granicy turecko-bułgarskiej do Austrii. Z rejonu, gdzie występują złoża surowca, do początku magistrali gaz miałby zgodnie z nowym projektem płynąć gazociągami innych właścicieli.

Zdaniem dpa powodem powstania nowego planu jest "eksplozja kosztów" budowy Nabucco. Pierwotnie przewidywana kwota 8 mld euro wzrosła ostatnio niemal dwukrotnie - do 15 mld euro - twierdzi agencja, powołując się na kręgi gospodarcze. Rzecznik austriackiego koncernu paliwowego OMV, który kieruje konsorcjum, domagał się niedawno, by wybrać "pragmatyczne i wykonalne rozwiązanie".

Szef państwowego azerbejdżańskiego koncernu Socar oświadczył niedawno, że dla magistrali w wersji pierwotnej będzie brakowało surowca. Nabucco budowane jest dla dostaw 31 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a obecnie możliwe są dostawy na poziomie 10 mld metrów sześciennych.

Wspierany przez Komisję Europejską gazociąg Nabucco ma ograniczyć uzależnienie europejskiego rynku od gazu z Rosji.

Węgierski koncern MOL zapowiedział ostatnio, że chce się wycofać z projektu bądź ograniczyć swój udział.

Poza węgierskim MOL i austriackim OMV udziałowcami powołanej w 2004 r. spółki Nabucco Gas Pipeline Int. są firmy: rumuński Transgaz, Bułgarski Holding Energetyczny, turecki Botas oraz niemiecki RWE. Każda z nich ma po 16,67 proc. udziałów.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a eksploatacja - od 2017 r. Konsorcjum Nabucco chce, by gazociągiem płynął surowiec pochodzący ze złoża Szach Deniz II w Azerbejdżanie. Latem tego roku Azerbejdżan ma zdecydować, czy będzie dostarczać gaz do Nabucco czy też do planowanych gazociągów TANAP do Turcji albo transadriatyckiego TAP do Włoch. Rozpatrywane jest również połączenie TANAP z Nabucco West.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!