Protesty przeciw poszukiwaniu gazu łupkowego w Bułgarii

Protesty przeciw poszukiwaniu gazu łupkowego w Bułgarii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Około 200 przedstawicieli ruchów ekologicznych protestowało w sobotę w Sofii przeciw planom poszukiwania gazu łupkowego w północno-wschodniej części kraju - poinformowało radio publiczne.

Jest to kolejny protest ekologów w stolicy. Ekolodzy domagają się moratorium na badania mające stwierdzić obecność gazu łupkowego. Częstsze protesty i demonstracje odbywają się w Warnie, Dobriczu i innych miastach na północnym zachodzie kraju. W Dobriczu ostatni taki protest miał miejsce w piątek wieczorem.

Ekolodzy domagają się też dokładnej analizy oddziaływania na środowisko metod poszukiwania gazu. Najwięcej sprzeciwu budzi technologia szczelinowania hydraulicznego. Domagają się jej zakazu, ponieważ ich zdaniem może się ona okazać zgubna dla środowiska. Północno-wschodnia Bułgaria jest rejonem równinnym o głębokich gruntownych wodach, na którym istnieją zagrożenia sejsmiczne.

Ekolodzy powołują się na przykłady Francji i Wielkiej Brytanii, które zakazały poszukiwania gazu łupkowego.

Uczestniczka protestu, pytana o opinię na temat Polski, gdzie trwają badania na obecność gazu łupkowego, powiedziała: "Niech w Polsce wydobywają gaz łupkowy, a my będziemy go importować i będziemy mieli dywersyfikację dostaw".

W maju br. amerykański koncern Chevron wygrał przetarg na poszukiwanie gazu łupkowego w północno-wschodniej Bułgarii. Według wstępnych ocen spółki, zasoby tego surowca w Bułgarii mogą wynosić od 300 mld do 1000 mld metrów sześciennych. W czerwcu rząd bułgarski podjął decyzję o podpisaniu kontraktu w tej sprawie.

W związku ze sprzeciwu ludności i żądaniem przeprowadzenia referendum w sprawie badań rząd jeszcze nie podpisał porozumienia. W ubiegłym tygodniu w parlamencie premier Bojko Borysow stwierdził, że nie chce, by jego rząd ponosił odpowiedzialność za zmarnowanie szansy osiągnięcia dywersyfikacji dostaw gazu i usamodzielnienia się kraju, który obecnie otrzymuje 90 proc. gazu od Rosji. Dodał jednak, że władze są gotowe rozpatrzeć propozycję moratorium na badania, gdyby wpłynęła do parlamentu.

W czwartek propozycję taką wniosła opozycyjna lewica oraz grupa niezależnych posłów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protesty przeciw poszukiwaniu gazu łupkowego w Bułgarii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!