Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przed firmami z sektora gazowego stoją ogromne wyzwania informatyczne

Autor: wnp.pl (JM)
02-12-2011 09:23

- Przed firmami z sektora gazowego stoją ogromne możliwości i wyzwania - uważa Andrzej Chabrzyk, architekt rozwiązań biznesowych w firmie SAP. - Będą one potrzebowały nowoczesnych rozwiązań IT, aby sprostać wymogom regulacji europejskich i zmieniającego się europejskiego rynku gazu.

Zdaniem naszego rozmówcy, zmiany wymuszać będą naciski Komisji Europejskiej ukierunkowane na dalszą liberalizację i otwartość rynku.
Przedstawiciel SAP wymienia podstawowe rozwiązania IT, które w przyszłości będą budować konkurencyjność i usprawniać funkcjonowanie przedsiębiorstw gazowych.

Przede wszystkim jest to więc obszar obsługi klienta. - W oparciu o scentralizowane bazy klientów i kontrahentów spółki gazowe mogą przejść na etap działania w oparciu o zaawansowane systemy CRM, wyspecjalizowane w obsłudze sektora gazowego w sposób zbliżony do sektora użyteczności publicznej - mówi Andrzej Chabrzyk. - A więc wsparcie odczytów i rozliczeń, lepsze dostosowanie taryf, obsługa płatności i reklamacji, kontraktów, zamawianie i obsługa przyłączy, etc.

Kolejnym obszarem jest sprzedaż, gdzie wyspecjalizowane systemy do precyzyjnego rozliczania ilości dostarczonego gazu, rozliczeń z odbiorcami i obsługi oraz windykacji należności będą miały coraz większy wpływ na poprawianie wyników finansowych. - W obszarze bilansowania sieci obsługa wielu dostawców gazu może wkrótce stać się stałą praktyką - mówi Andrzej Chabrzyk. - A to wszystko w warunkach rozliczeń kalorymetrycznych. Można oczekiwać, że w miarę łagodne warunki nominowania nakładane przez obecnie obowiązujący IRiESP, w przyszłości zaostrzą się na tyle, że precyzja nominacji stanie się poważnym elementem ryzyka finansowego. Wymusi to także znacznie dokładniejsze projekcje zapasów dostępnych w zbiornikach i sieciach przesyłowych. Do tego potrzebne będą rozwiązania informatyczne o zdecydowanie większych możliwościach (w sensie funkcjonalnym i wydajnościowym) niż obecnie eksploatowane.

W zakresie dystrybucji nasz rozmówca do głównych wyzwań zalicza budowę środowiska obsługi i rozwoju majątku sieciowego ukierunkowanego na bezpieczeństwo i efektywność kosztową oraz przygotowanie do rozliczania wielu dostawców gazu i rozliczeń kalorymetrycznych. To także obsługa procesów związanych ze zdalnymi pomiarami interwałowymi zużycia, w tym inwestycje w inteligentne systemy licznikowe i wymiana danych i obsługa procesów pomiędzy podmiotami. Również ujednolicenie standardów i formatów danych oraz ujednolicenie procesów obsługiwanych wspólnie, takich jak np. zmiana dostawcy gazu, przyłączanie nowych odbiorców czy bilansowanie dostaw gazu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP