Przedłużenie poszukiwań niekonwencjonalnego gazu w Siekierkach

Przedłużenie poszukiwań niekonwencjonalnego gazu w Siekierkach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firma Energia Zachód przedłuża poszukiwania gazu niekonwencjonalnego, tzw. tight gazu, w Siekierkach pod Poznaniem - poinformowała w poniedziałek PAP firma. Prace mają potrwać do końca stycznia. Wcześniej zapowiadano, że zakończą się w 2010 r.

Energia Zachód rozpoczęła prace wiertnicze w poszukiwaniu tight gazu w rejonie Siekierek pod Poznaniem pod koniec czerwca ub.r; wywiercono otwór o głębokości ponad 4 km. We wrześniu 2010 r. spółka zapowiadała, że do końca roku wykona tzw. szczelinowanie w celu testowego uwolnienia uwięzionego gazu i tym samym zakończy prace poszukiwawcze, poprzedzające ewentualne wydobycie gazu.

"Prace się przedłużyły ze względu na pogodę. Jesteśmy obecnie jeszcze przed szczelinowaniem i próbnym spalaniem gazu. Planujemy, że zabieg szczelinowania wykonamy pod koniec stycznia" - powiedziała w poniedziałek PAP Beata Szozdak z agencji PR Q&A Consulting, która współpracuje z Energią Zachód.

Podobne testy w lipcu ub.r. w Markowoli (k.Puław) dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wykonała firma Halliburton Company, również w poszukiwaniu tight gazu. Nie dały one jednak spodziewanych efektów. Koszt jednego zabiegu szczelinowania (rozsadzania skał i uwalniania gazu) to kilka mln zł.

Energia Zachód wstępnie szacuje możliwe wydobycie gazu z otworu w Siekierkach na poziomie 0,5 do 0,8 mld m sześc. rocznie. Całkowite zasoby gazu w tym złożu, który można wydobyć i sprzedać, oceniono na ok. 5,8 mld m sześc. (maks. do 16,1 mld m sześc.).

90 proc. udziałów w spółce Energia Zachód Sp. z o.o. ma poszukujący gazu i ropy w Europie Środkowo-Wschodniej Aurelian Oil&Gas, notowany na londyńskiej giełdzie. Z kolei ok. 10 proc. udziałów w Aurelianie ma Kulczyk Investment, który pod koniec 2009 roku podpisał z Energią Zachód wstępną umowę na zakup gazu wydobywanego w przyszłości z pola Siekierki pod Poznaniem.

Wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych, czyli m.in. ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych, jest trudniejsze. Gaz łupkowy (shale gas) występuje w skałach ilastych, a tight gas w słabo przepuszczalnych piaskowcach i w skałach węglanowych. Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego; Amerykanie oceniają, że może to być nawet od 1,5 do 3 bln m sześc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedłużenie poszukiwań niekonwencjonalnego gazu w Siekierkach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!