PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przedstawiciel prezydenta Rosji: świetlana przyszłość gazu ziemnego

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
17-02-2016 16:17
Przedstawiciel prezydenta Rosji: świetlana przyszłość gazu ziemnego
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Globalny przemysł energetyczny ulega zmianie. W ubiegłym roku byliśmy świadkami rosnącej niestabilności oraz niskich cen ropy naftowej. W związku z tym, my eksporterzy gazu możemy wysłać pozytywny sygnał dla przemysłu energetycznego o koniecznej, możliwej do uzyskania długoterminowej przewidywalności cen podstawowych źródeł energii - mówi portalowi wnp.pl Wiktor Zubkow, przedstawiciel prezydenta Rosji Forum Państw Eksporterów Gazu (GECF).

- Ostatnie Forum Państw Eksporterów Gazu (GECF) odbyło się w Teheranie. Jego celem było omówienie wspomnianych zmian oraz zdefiniowanie wspólnych koncepcji i zasad międzynarodowego handlu gazem. Popieramy te zmiany ponieważ promują one przewidywalność sektora energetycznego w globalnym rozwoju gospodarczym - mówi Zubkow.
- Gaz ziemny jest wydajnym, bezpiecznym, czystym paliwem i realnie niedrogim wyborem, który może przyczynić się do osiągnięcia celu jakim jest gospodarka niskoemisyjna. Państwa GECF będące wiarygodnymi eksporterami, którzy posiadają większą część rezerw gazu na świecie są zdeterminowane, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku światowego. Według szacunków, globalne zużycie gazu ziemnego może wzrosnąć o ponad jedną trzecią przed rokiem 2035 i przekroczyć przełomowy poziom 5 bilionów m3. W tym samym czasie światowy rynek gazu będzie kształtowany przez Azję i Pacyfik, gdzie zapotrzebowanie na gaz przewyższy konsumpcję na dojrzałym rynku północnoamerykańskim. W tym samym czasie łączny udział w obu rynkach wzrośnie do około połowy całego światowego zużycia - dodaje rosyjski urzędnik.

Jak zaznacza: w Federacji Rosyjskiej przywiązujemy szczególną wagę do współpracy z członkami GECF, która mogą posłużyć jako gwarancja stabilności rynków gazu na świecie, ale również zabezpieczyć suwerenne prawa każdego państwa członkowskiego do samodzielnego rozwijania swoich zasobów gazu ziemnego.

- Nie jest tajemnicą dla ekspertów z branży gazowej, że kontrakty długoterminowe są jednym z najważniejszych instrumentów, które pozwolą zagwarantować stabilność dostaw i zużycia gazu. Podczas szczytu w Teheranie, państwa GECF podkreślały ogromne znaczenie mechanizmu umów długoterminowych z indeksacją ropy, dzięki którym ryzyko sprawiedliwie rozkłada się pomiędzy producentów a konsumentów. Tego rodzaju umowy skupiają się na zapewnieniu gwarancji kluczowym inwestycjom w produkcję gazu i kształtowanie sprawiedliwych cen surowca (biorąc pod uwagę, że złoża nie są odnawialne lecz wyczerpywalne, a gaz jest paliwem energooszczędnym i czystym ekologicznie).

Nie istnieje jeden globalnie zintegrowany rynek gazu, co sprawia, że trudno określić  jego „prawidłową” cenę. Niebieskie paliwo jest towarem, którego  cechy fizyczne poważnie ograniczają możliwości długotrwałego przechowywania. Gaz jest i musi pozostać konkurencyjnym paliwem, którego cena jest uzależniona od mechanizmu indeksacji ropy, współistniejącej z cenami  w hubach oraz cenami formuł hybrydowych - podkreśla przedstawiciel prezydenta Putina.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP