Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przedstawiciele polskich i amerykańskich firm dyskutowali o perspektywach złóż gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
31-03-2010 14:21
Przedstawiciele polskich i amerykańskich firm dyskutowali o perspektywach złóż gazu łupkowego

W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie spotkali się 30 marca managerowie największych światowych koncernów naftowych z naukowcami i przedstawicielami administracji państwowej. Spotkanie Polish Shale Gas Day miało charakter roboczy. Oprócz kwestii czysto technicznych poruszano zagadnienia wyboru strategii poszukiwawczych na najbliższe lata. Dyskutowano na temat barier, które mogą utrudniać prace poszukiwawcze. Firmy naftowe przedstawiły swoje oczekiwania wobec administracji publicznej.

Na spotkaniu obecni byli specjaliści z ExxonMobil, Lane–ConocoPhilips, Chevron, Marathon, BNK Petroleum, Talisman, EurEnergy, jak również z polskich firm – Orlen i PGNiG. Przybyli eksperci z firm geofizycznych i wiertniczych, obsługujących poszukiwania gazowe – Schlumberger, Halliburton, Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, Geofizyka Toruń. Administację państwową reprezentowali dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Środowiska, Ministerstwie Gospodarki i Wyższym Urzędzie Górniczym. Rolę gospodarzy pełnili specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego, który w Polsce wykonuje zadania państwowej służby geologicznej.
Uczestnicy spotkania zastanawiali się w jaki sposób przenieść doświadczenia amerykańskie w zakresie wydobycia gazu łupkowego na grunt europejski, gdzie obowiązują odmienne regulacje prawne. Zdaniem uczestników spotkania, z uwagi na wysoką kapitałochłonność nowego segmentu rynku, najważniejszym wyzwaniem jest obecnie minimalizowanie kosztów prac poszukiwawczych. Ich zdaniem niezwykle trudne będzie zapewnienie serwisu wiertniczego i sejsmicznego w skali znacznie przekraczającej nasze dotychczasowe doświadczenia i wyobrażenia.

- Spotkanie w Państwowym Instytucie Geologicznym dowodzi, że kończy się faza wstępnego rozpoznania a rozpoczyna faza aktywnych, wysokonakładowych prac poszukiwawczych. Przykładem jest pierwsze wiercenie realizowane przez Lane-ConocoPhillips w okolicach Lęborka, które rozpocznie się w maju br. Kolejne firmy wkrótce rozpoczynają prace sejsmiczne i wiertnicze. Mamy więc gwarancję, że za kilka lat dowiemy się czy posiadamy złoża gazu ziemnego w łupkach, a jeśli tak, to jak bogate - powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

– Dziś w Warszawie spotkaliśmy ludzi, którzy tworzyli amerykańską „rewolucję gazową” ostatnich 20 lat. Dzięki nim Stany Zjednoczone odzyskały niezależność energetyczną i przekształciły się w eksportera gazu ziemnego. Ci sami ludzie są teraz w Polsce. Reprezentują przemysł dysponujący zarówno zasobami finansowymi, jak i technologiami. Będą próbowali przenieść amerykański sukces na grunt polski. Czy zmienią nasz kraj w eksportera gazu? Trzeba będzie poczekać kilka lat, w czasie których będą prowadzone intensywne prace poszukiwawcze. Wezmą w nich udział zarówno wielkie zagraniczne koncerny naftowe jak i polskie firmy wiertnicze, geofizyczne i instytuty naukowe–badawcze. Polska, dzięki korzystnej budowie geologicznej i sprzyjającym warunkom dla inwestycji, stała się już zdecydowanie najbardziej atrakcyjnieszym rynkiem poszukiwania gazu łupkowego w Europie, zarazem jednym z najważniejszym tego typu rynków na świecie - dodał Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP