Przedwyborcza umowa PGNiG za 4 mld zł

Przedwyborcza umowa PGNiG za 4 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory, pracownicy PGNiG dostaną darmowe akcje, które wykupi... spółka. Tylko nie wiadomo, czy PGNiG na to stać. Porozumienie związkowców z gazowej spółki z PO krytykują związki zawodowe z innych dużych firm, tj. KGHM, Orlen, czy Lotos.

Związki zawodowe działające w PGNiG podpisały umowę z PO. Udzielą partii poparcia w wyborach, a ta obiecała w zamian, że jeżeli wygra i stworzy rząd, to doprowadzi do wydania byłym i obecnym pracownikom spółki 750 tys. darmowych akcji (ok. 12,7 proc. kapitału) - przypomniał "Parkiet".

Akcje o wartości rynkowej około 4,4 mld zł trafiłyby do blisko 61 tys. osób. Na głowę przypada pakiet wart średnio 72 tys. zł. W umowie zapisano, że akcje, które ewentualnie dostanie załoga, mają być zabezpieczone przed przejęciem przez inwestora, którego nie akceptowałby rząd (teraz kontroluje ponad 84 proc. kapitału PGNiG).

Na pytanie jak to osiągnąć, Aleksander Grad z PO tłumaczy "Parkietowi", że jednym z rozwiązań jest wykup akcji pracowniczych przez PGNiG. Tomasz Fil, rzecznik PGNiG, na te informacje odpowiedział, że dotychczas nie było przeprowadzonych żadnych analiz takiego scenariusza, więc nie wiadomo, czy PGNiG będzie stać na wykup akcji.

Opinie analityków na temat umowy i ewentualnego wykupu akcji są podzielone. Ludomir Zalewski, specjalista z BDM PKO BP uważa, że taka operacja może być per saldo korzystna, a potrzebne na ten cel pieniądze firma może pozyskać z kredytu.

Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, twierdzi na łamach "Parkietu", że w związku z ambitnymi planami inwestycyjnymi wykup walorów trudno byłoby znać za pozytywną informację dla inwestorów. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego.

Związkowcy z innych firm, z dużym udziałem Skarbu Państwa, nie zamierzają zawierać żadnych umów z partiamii politycznymi, choć nie kryją swoich sympatii.

Jan Bażak, szef Solidarności w należącej do Grupy Lotos firmie Petrobaltic, mówi w "Parkiecie", że nie wierzy w skuteczność tego rodzaju kroków i nie zamierza naśladować takich działań. A związkowcy Petrobalticu także wciąż czekają na rozwiązanie sprawy akcji pracowniczych.

Wiceprzewodniczący Solidarności w Orlenie, Bogdan Kwiatkowski, mówi w dzienniku, że niedobrą rzeczą jest zawieranie tego typu umów w toku kampanii wyborczej.

Za przykładem związkowców z gazowej spółki nie idą takżę centrale z KGHM.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!