Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Przemysłowa eksploatacja złóż łupkowych pod koniec dekady

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-10-2011 14:57
Przemysłowa eksploatacja złóż łupkowych pod koniec dekady

Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG odpowiedzialny w spółce za kwestie górnicze. PTWP

Gaz łupkowy może przynieść Polsce ogromne korzyści. Jednak droga do tego jest jeszcze długa i kosztowana. Konieczne jest także przestrzeganie norm ochrony środowiska – zgodzili się uczestnicy panelu zatytułowanego „Gaz łupkowy” podczas VIII Kongresu Nowego Przemysłu.

Kluczową kwestią jest to ile faktycznie gazu łupkowego mamy, bo to, że jest, świadczy zapalona we wrześniu flara na odwiercie Lubocino koło Wejherowa.
- Powiem przewrotnie, że gazu z łupków nie mamy prawie nic. Wszelkie dane są dość ogólne. Szczegółowsze informacje będziemy mieli po zakończeniu prac przez firmy, które otrzymały koncesje. Wtedy będziemy mogli mówić o gazie łupkowym z większą dokładnością - stwierdził Henryk Jacek Jezierski, podsekretarz stanu i Główny Geolog Kraju.

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zwrócił uwagę na to, że przy kwestiach łupków ważna jest dbałość o prawo.

- Wiemy doskonale, że wiele osób sceptycznie wyraża się na temat łupków. Pojawiają się oskarżenia ekologów. Musimy dochować wszelkiej staranności, a prace powinny być prowadzone zgodnie z przepisami tak, aby nikomu nie dać argumentu do rąk, że łupki mają negatywny wpływ na środowisko – podkreślił wiceminister Budzanowski.

Najwięcej kontrowersji przy eksploatacji gazu łupkowego budzą zabiegi tzw. szczelinowania. Woda pod ciśnieniem 600 atmosfer zatłaczana jest do górotworu. W ten sposób kruszy skałę i uwalnia z niej zamknięty dotychczas gaz.

- Zajmujemy się oczyszczaniem wody używanej w tych procesach. Nie jest to proces najtańszy, ale możliwy do zrealizowania. Stosowane mogą być stacje oczyszczania ścieków. Jeśli wszystko jest realizowane zgodnie ze sztuką, nie ma mowy o zanieczyszczeniu środowiska – poinformował uczestników panelu Dariusz Jasak, prezes Veolia Solutions & Technologies.

Pokazanie, że stosowana technologia jest „czysta” może spowodować większą przychylność dla gazu łupkowego, zwłaszcza że dopiero czeka nas intensyfikacja prac.

- Dotychczasowa liczba otworów jest bardzo mała. Pamiętajmy jednak, że przecież mamy 15 koncesji. Czeka nas wiele prac. W naszym interesie jest to, aby środowisko nie ponosiło szkody. Realnie więc mówiąc, eksploatacja na poziomie przemysłowym czeka nas na koniec dekady – zaznaczył Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG odpowiedzialny w spółce za kwestie górnicze.

W dyskusji pojawiła się także kwestia, czy Komisja Europejska może przepisami zablokować eksploatację gazu łupkowego.

Na to pytanie starał się odpowiedzieć Tomasz Minkiewicz, partner z kancelarii CMS Cameron McKenna.

- Trzeba nad ta kwestią czuwać, bo zagrożenie istnieje. Obecnie nie ma podstaw do takiego kroku KE, ale trzeba spowodować, by nie było ich później. Dla tego wszystkie aspekty eksploatacji gazu łupkowego powinny być realizowane zgodnie z przepisami prawa, potrzebna jest także jawność – stwierdził specjalista.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP