Przygotowania do spotkania Polski, Rosji i KE ws. umowy gazowej

Przygotowania do spotkania Polski, Rosji i KE ws. umowy gazowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował w środę, że trwają przygotowania do spotkania z Rosją w sprawie umowy gazowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele KE.

"W tej chwili trwają przygotowania do spotkania albo na poziomie ekspertów, albo na poziomie politycznym z partnerami rosyjskimi, z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej" - powiedział Pawlak dziennikarzom podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W poniedziałek w Brukseli Pawlak rozmawiał z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem o umowie gazowej między Polską a Rosją. Spotkanie dotyczyło wątpliwości KE m.in. co do ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje.

"KE zgłosiła uwagi o charakterze w dużej części redakcyjnym, natomiast zobaczymy jak to potraktują Rosjanie i potem będziemy się zastanawiali, także z udziałem komisarza Oettingera, nad znalezieniem dobrego rozwiązania, tak żeby nie zabrakło gazu" - zaznaczył wicepremier.

Pytany przez PAP, czy trójstronne negocjacje z Rosją i KE nad projektem międzyrządowego porozumienia ws. dostaw gazu z Rosji uda się sfinalizować do listopada, odpowiedział: "mam nadzieję". Wcześniej resort gospodarki podawał, że jeśli porozumienie nie będzie zawarte, to pod koniec października może zabraknąć gazu na pokrycie zapotrzebowania. Pawlak zaznaczył jednak w środę, że "Rosjanom zależy też na tym, żeby współpracować z UE".

Odnosząc się do ewentualnych dostaw gazu z Niemiec przez firmę E.ON Ruhrgas, Pawlak zaznaczył, że to "niekończąca się historia". "Ruhrgas podpisał umowę z PGNiG już kilka razy na dostawy gazu, ale to się nigdy nie zmaterializowało. Nie wystarczą deklaracje, trzeba mieć jeszcze realną możliwość dostarczenia tego gazu" - wyjaśnił.

W październiku ub.r. PGNiG zawarło z E.ON Ruhrgas warunkową umowę na dodatkowe dostawy. Warunkiem było uzyskanie przez tę firmę zgody na transport gazu do Polski przez terytorium Ukrainy, której niemieckiemu koncernowi nie udało się uzyskać. 3 maja br. PGNiG ponownie zawarł umowę z Ruhrgasem na dostawy od 1 czerwca do końca 2011 roku. Wciąż jednak spółka ta nie zawarła umów transportowych z ukraińskimi operatorami. Kolejny aneks PGNiG podpisał w tej sprawie w lipcu.

Polska i Rosja negocjują z Rosją aneks do porozumienia międzyrządowego, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ub.r. surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Podpisanie aneksu zostało wstrzymane na skutek wątpliwości KE co do jego zgodności z prawem UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przygotowania do spotkania Polski, Rosji i KE ws. umowy gazowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!