Putin: Gazociąg Jamał II nie będzie kopią pierwszej nitki

Putin: Gazociąg Jamał II nie będzie kopią pierwszej nitki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po wprowadzeniu do eksploatacji gazociągu Nord Stream planowany gazociąg Jamał-Europa II nie może być pełną kopią już istniejącego gazociągu Jamał-Europa I - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w czasie spotkania z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Stenogram ze środowej rozmowy został zamieszczony na stronie internetowej Kremla. Według zapisu Putin, mówiąc o gazociągu Nord Stream i ewentualnej nitce Jamał II, zapytał Millera, do jakiego skłania się wariantu, jeśli chodzi o rozszerzenie rosyjskich możliwości na tym kierunku.

Szef Gazpromu odniósł się do kwestii "pewności i stabilności dostaw gazu dla Europy Centralnej i Wschodniej: takich krajów jak Polska, Słowacja i Węgry". Jak powiedział, opracowany został wariant budowy gazociągu "z terytorium Białorusi"; tranzyt przez terytorium tego kraju przez rurociąg Jamał-Europa I jest dla strony rosyjskiej najbardziej opłacalny - dodał. Gazociągi tranzytowe na Białorusi są własnością Gazpromu.

Miller oświadczył też, że jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski, to faktycznie będzie on dostarczany z rurociągu Gazpromu na granicy Polski. "Faktycznie będzie to wariant beztranzytowy" - wskazał.

Kosztu planowanej inwestycji jeszcze nie ustalono, ale nie będzie on wysoki, zwłaszcza przy należącej do Gazpromu infrastrukturze na tym kierunku - powiedział przedstawiciel rosyjskiej spółki Siergiej Kuprijanow.

Analityk Sbierbanku Walerij Niestierow poinformował, że koszt nie powinien wynieść więcej niż 5 mld dolarów. Ekspert, cytowany przez rosyjski dziennik "Wiadomosti", zakwestionował jednak celowość inwestycji, biorąc pod uwagę, że nie oczekuje się zwiększonego zapotrzebowania na rosyjski gaz w Europie.

Zgadza się z nim inny analityk rynku gazowego Michaił Korczemkin, który zwraca uwagę, że obecnie przesyłowe możliwości Gazpromu pozwalają na przepompowanie każdego roku 255 miliardów metrów sześciennych gazu przy eksporcie 138 mld metrów sześc. Dodał, że po budowie magistrali South Stream, która ma prowadzić z Rosji do Europy Południowej i Środkowej przez Morze Czarne, oraz rozbudowie gazociągów Nord Stream i Jamał-Europa II możliwości te zwiększą się do 387 mld metrów sześciennych.

Magistralę Jamał-Europa oddano do użytku w 1999 roku. Liczy 2 tys. km i przebiega przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski oraz Niemiec. Jest obliczona na tłoczenie 33 mld m sześc. gazu rocznie.

Druga nitka jamalskiej rury miała być ułożona do końca 2001 roku, a potem do 2010 roku, jednak ze względu na zaangażowanie Rosji w budowę Nord Stream, nie zaczęto jej nawet projektować. Gazprom uzależnia tę inwestycję od wzrostu zapotrzebowania na gaz w Europie Środkowej i Północnej, przede wszystkim w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!