Putin: Gazprom gotów ułożyć dwie nitki Turkish Stream

Putin: Gazprom gotów ułożyć dwie nitki Turkish Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern Gazprom jest gotów ułożyć dwie nitki Turkish Stream. Przez pierwszą z nich dostarczany byłby gaz na potrzeby wewnętrzne Turcji, druga służyłaby do tranzytu gazu do Unii Europejskiej - powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, zapewnili w piątek w Moskwie o zakończeniu procesu normalizacji w stosunkach obu krajów. Putin ogłosił, że Rosja w najbliższym czasie cofnie zakaz zatrudniania tureckich pracowników budowlanych.

"Zakończyliśmy proces normalizacji, nie chcemy więcej wypowiadać tego słowa, chcemy, by zapanowało wzajemne zaufanie" - powiedział Erdogan po posiedzeniu dwustronnego Komitetu Współpracy. Przywódcy uczestniczyli w jego obradach po raz pierwszy od grudnia 2014 roku.

Putin na wspólnej konferencji prasowej oświadczył, że oba kraje odnowiły relacje na wszystkich poziomach. Podkreślił, że Rosja i Turcja mają "dobry potencjał rozwoju stosunków dobrego sąsiedztwa" i jest możliwe dążenie do "jakościowo nowego poziomu współpracy".

Prezydenci porozumieli się w sprawie zniesienia zakazu wydawania przez Rosję wiz pracowniczych obywatelom Turcji - poinformował Putin. Erdogan wyraził życzenie, by wszystkie restrykcje nałożone przez Rosję na Turcję pod koniec 2015 roku zostały zniesione. Moskwa wprowadziła sankcje gospodarcze i wizy dla Turków w reakcji na zestrzelenie przez tureckie lotnictwo samolotu wojskowego Rosji nad granicą syryjsko-turecką.

Wcześniej, przed kryzysem na linii Moskwa-Ankara, oba kraje prowadziły rozmowy o dużych projektach energetycznych, w tym o budowie gazociągu po dnie Morza Czarnego - Tureckiego Potoku (Turkish Stream). Putin powiedział w piątek, że rosyjski koncern Gazprom jest gotów ułożyć dwie nitki tego rurociągu. Przez pierwszą z nich dostarczany byłby gaz na potrzeby wewnętrzne Turcji, druga służyłaby do tranzytu gazu do Unii Europejskiej.

Prezydent Rosji przypomniał, że w lutym nabrało mocy prawnej porozumienie międzyrządowe w sprawie budowy Tureckiego Potoku.

Rosja i Turcja powołały również w piątek wspólny fundusz inwestycyjny na kwotę 1 mld dolarów.

Putin podkreślił, że oba kraje współpracują obecnie przy "rozwiązywaniu najostrzejszych konfliktów, przede wszystkim w Syrii". Ministerstwa obrony i służby specjalne obu krajów łączy teraz "pełen zaufania i bardzo skuteczny dialog" - zapewnił.

O budowie gazociągu Turecki Potok Rosja i Turcja zaczęły rozmawiać po zablokowaniu przez Komisję Europejską projektu gazociągu South Stream. Początek prac nad budową pierwszej nitki, dostarczającej gaz wyłącznie na potrzeby Turcji, zapowiadano na pierwsze półrocze 2017 roku. Jesienią zeszłego roku Gazprom poinformował, że strona turecka zaoferowała możliwość dostarczania gazu przez Turecki Potok do granicy turecko-greckiej. Następnie szef MSZ Siergiej Ławrow zadeklarował, że Rosja gotowa jest przedłużyć na terytorium UE jedną z dwóch nitek Tureckiego Potoku, jeśli otrzyma pisemne gwarancje od Unii, że projekt ten będzie realizowany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Putin: Gazprom gotów ułożyć dwie nitki Turkish Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!