Putin: rozmowy ws. kontraktu gazowego z Pekinem na finiszu

Putin: rozmowy ws. kontraktu gazowego z Pekinem na finiszu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Władimir Putin, który przybył we wtorek z dwudniową wizytą do Pekinu, poinformował po spotkaniu z premierem Wenem Jiabao, że rozmowy na temat wielkiego kontraktu gazowego między Rosją i Chinami zbliżają się do "końcowego etapu prac".

Zawarcie umowy o dostawach 68 mld metrów sześciennych gazu rocznie do Chin przez 30 lat przedłużało się z powodu rozbieżności w sprawie cen rosyjskiego surowca.

Wcześniej wicepremier Igor Seczin oznajmił, że w rozmowach na temat gazu z chińskim wicepremierem Wangiem Qishan (Wangiem Ci-szan) nastąpił znaczny postęp. Dodał też, że obydwie strony rozwiązały już kwestię chińskiego zadłużenia za dostawy rosyjskiej ropy i ten temat uważają za zamknięty.

Rosyjski premier powiedział na spotkaniu z Wenem Jiabao, że "nasze rozmowy toczą się w biznesowej atmosferze, dominuje chęć znalezienia kompromisu w różnych kwestiach, które nieuchronnie pojawiają się, jeśli się weźmie pod uwagę skalę naszych stosunków".

"Sprzedający zawsze chcą uzyskać wyższą cenę, a kupujący chcą kupić po najniższej cenie. Musimy znaleźć kompromis, który zadowoli obydwie strony" - zaznaczył Putin.

Rosyjski premier w środę rozmawiać będzie z prezydentem Hu Jintao.

W czasie wizyty Putina zostały podpisane umowy handlowe na ponad 7 mld dolarów w takich gałęziach, jak górnictwo, biotechnologie i badanie przestrzeni kosmicznej.

Wizyta Putina to pierwsza jego zagraniczna podróż od ogłoszenia we wrześniu, że będzie on ubiegał się o fotel prezydencki w wyborach w marcu 2012 roku. Wraz z nim do Pekinu przyjechała 160-osobowa delegacja, w tym szefowie największych rosyjskich firm.

Putin, prezydent Rosji w latach 2000-2008, a następnie premier, kilkakrotnie składał wizytę w Chinach. Jego obecna podróż planowana była od dawna, a analitycy uważają, że wizyta ta ma znaczenie w nakreślaniu kierunków rosyjskiej polityki na lata następne.

Chiny i Rosja mają ambicję podwoić wymianę handlową do 200 mld dolarów w 2020 roku. W 2010 roku wyniosła ona prawie 60 mld dolarów.

Moskwa i Pekin, dwaj stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, zajmowały wspólne stanowisko wobec wielkich kryzysów międzynarodowych, protestując np. przeciwko interwencji NATO w Libii i wetując w ubiegłym tygodniu rezolucję wymierzoną w reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Putin: rozmowy ws. kontraktu gazowego z Pekinem na finiszu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!