XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu zatwierdziła projekt nowego statutu

 Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu zatwierdziła projekt nowego statutu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu, operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa transportującego gaz z Rosji do Niemiec, zatwierdziła we wtorek projekt nowej redakcji statutu spółki - poinformowała służba prasowa Gazpromu.

Posiedzenie rady odbyło się w Moskwie. Uczestniczyli w nim prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski i wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew. Szubski pełni zarazem obowiązki prezesa EuRoPol Gazu, a Miedwiediew - wiceprezesa.

Według służby prasowej rosyjskiego koncernu, projekt zostanie przedłożony do zatwierdzenia Nadzwyczajnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy EuRoPol Gazu, które zbierze się 24 marca w Warszawie.

Gazprom nie ujawnił, jakie to są zmiany. Jednak zgodnie z parafowanym (ale jeszcze nie podpisanym) przez rządy Polski i Rosji porozumieniem, do 1 kwietnia w statucie EuRoPol Gazu ma być zapisane, że zarząd spółki musi podejmować uchwały jednogłośnie, a możliwe rozbieżności ma rozstrzygać rada nadzorcza. Jeśli rada nie dojdzie do porozumienia, to rozbieżności rozstrzygnie walne zgromadzenie akcjonariuszy. Po wyeliminowaniu Gas-Tradingu będzie to PGNiG i Gazprom.

Rada rozpatrzyła także problemy związane z bieżącą działalnością finansowo-gospodarczą spółki.

Polska od maja 2009 roku prowadziła z Rosją rozmowy na temat zmian w porozumieniu o dostawach rosyjskiego gazu. Równolegle negocjacje prowadziły PGNiG i Gazprom. Rozmowy dotyczyły też funkcjonowania EuRoPol Gazu.

W wyniku serii spotkań międzyrządowych i międzykorporacyjnych strony porozumiały się w sprawie stawek tranzytowych. Zdecydowano, że mają one zagwarantować spółce 2-procentową rentowność netto.

Ustalono także, iż z akcjonariatu EuRoPol Gazu zostanie usunięty Gas-Trading, który aktualnie ma 4 proc. udziałów w spółce. Chodzi o to, żeby Gazprom i PGNiG miały po 50 proc. akcji w EuRoPol Gazie. Obecnie kontrolują po 48 proc. 36 proc. akcji Gas-Trading należy do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego.

Po jednej z tur negocjacji Szubski przypomniał, że struktura akcjonariatu EuRoPol Gazu "pół na pół" pomiędzy PGNiG i Gazpromem była pierwotnie założona w polsko-rosyjskim porozumieniu międzyrządowym. Przypomniał on także, iż wymogi polskiego prawa, kodeksu handlowego na początku lat 90., wymagały trzech akcjonariuszy do założenia spółki akcyjnej; dziś kodeks spółek handlowych pozwala zakładać nawet jednoosobowe spółki akcyjne.

Z kolei Miedwiediew podkreślił, że nie ma tu mowy o żadnej eliminacji. "Była decyzja o odtworzeniu parytetowego zarządzania spółką EuRoPol Gaz i to będzie realizowane absolutnie zgodnie z polskim ustawodawstwem i w cywilizowanych ramach prawnych" - oświadczył wiceszef rosyjskiego monopolisty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu zatwierdziła projekt nowego statutu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!