Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Raport: cała gospodarka może skorzystać na gazie łupkowym

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
17-08-2012 08:20
Raport: cała gospodarka może skorzystać na gazie łupkowym
Fot. mat. pras.

Instytut Kościuszki przygotował raport „Wpływ wydobycia gazu łupkowego na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów - amerykańskie success story i potencjalne szanse dla Polski”. Zdaniem ekspertów Instytutu już po kilku latach od rozpoczęcia wydobycia gazu łupkowego, efekty mogą być odczuwalne dla całej gospodarki.

W raporcie Instytut analizuje zarówno historię, jak i skalę i rodzaje korzyści społecznych, ekonomicznych i energetycznych, wiążących się z rozwojem wydobycia gazu łupkowego w USA i Kanadzie, w wymiarze krajowym i regionalnym. Informacje te przedstawione zostały w oparciu o najnowsze dane ekonomiczne oraz wyniki badań socjologicznych, dotyczące postrzegania przez społeczeństwo amerykańskie korzyści związane z funkcjonowaniem sektora łupkowego. Analiza sektora gazu niekonwencjonalnego w USA jest jednak jedynie punktem wyjścia do przedstawienia bardziej istotnych konkluzji.
W opinii IK, Polska może stać się pionierem rozwoju sektora gazu łupkowego w Europie i w perspektywie kilku lat odczuć pozytywne skutki swojego łupkowego success story, ale pod pewnymi warunkami. Raport przedstawia charakterystykę podobieństw i różnic między sektorem gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego oraz formułuje listę obszarów ryzyka, mogących warunkować znaczenie sektora gazu łupkowego w Polsce i jego wpływ na wartości realne w gospodarce.

Najistotniejszą częścią publikacji jest natomiast rozdział analizujący doświadczenia polskich regionów, w których obecnie działają kopalnie gazu konwencjonalnego oraz znajdują się podziemne magazyny gazu. Wskazuje on na społeczno-ekonomiczne korzyści dla regionów, związane z funkcjonowaniem sektora wydobywczego gazu ziemnego i ropy naftowej. Autor rozdziału Łukasz Pokrywka analizuje takie wskaźniki rozwoju społeczno - gospodarczego jak: dochody samorządowe, zamożność społeczeństwa, rynek pracy, usługi komunalne, podmioty gospodarcze. W tej części raportu zaprezentowana została także wstępna projekcja potencjalnego wpływu sektora gazu łupkowego na rynek pracy.

Publikacja zawiera również listę innych, prawdopodobnych korzyści społeczno-ekonomicznych, wynikających z rozwoju sektora gazu łupkowego w Polsce oraz zbiór rekomendacji dla polskich decydentów ukierunkowanych na wygenerowanie wartości dodanej z wydobycia gazu łupkowego dla jednostek samorządu terytorialnego i uzyskanie efektu mnożnikowego dla polskiej gospodarki.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP