Resort energii przejmuje nadzór nad spółkami paliwowymi

Resort energii przejmuje nadzór nad spółkami paliwowymi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od piątku Ministerstwo Energii przejmuje od resortu skarbu nadzór nad spółkami paliwowymi: m. in. PKN Orlen, PGNiG i Lotos. To czołowe polskie firmy, od lat będące na szczycie rankingów.

Przejęcie nad nimi nadzoru jest wynikiem wprowadzonej w lutym nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej.

Ministerstwo Energii, które rozpoczęło swą działalność od stycznia br., powstało dzięki wcześniejszej nowelizacji ustawy o działach z listopada 2015 r. Wprowadziła ona trzy nowe działy administracji: gospodarki złożami kopalin i żeglugi śródlądowej oraz właśnie energii. O konieczności powstania resortu energii - jako instytucji, która na poziomie rządu ma za zadanie koordynować działania dotyczące całego zakresu energetyki i surowców energetycznych - mówili politycy PiS jeszcze podczas kampanii wyborczej. Zwracali uwagę, że wcześniej kwestie te były rozproszone pomiędzy resortami środowiska, gospodarki i skarbu.

Lutowa nowelizacja ustawy o działach, która wprowadziła zmiany w 26 ustawach, m.in. w Prawie energetycznym, Prawie o ruchu drogowym, Prawie atomowym, Prawie ochrony środowiska, ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ustawie o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czy też ustawie o zarządzaniu kryzysowym przekazała resortowi energii nadzór nad spółkami działającymi w obszarze energii.

Nadzór nad nimi będzie sprawował wiceminister energii, odpowiedzialny za sprawy ropy i gazu Michał Kurtyka.

1 kwietnia br. nadzorem ME objęte zostały Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea i Energa, resort sprawuje też nadzór nad TF Silesia, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica i ich spółkami zależnymi. Ma uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstw górniczych, (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka"), spółek zależnych od tych przedsiębiorstw, CZW "Węglozbyt", "Węglokoks" w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz ich spółek zależnych. Podlegają mu też kopalnie soli Bochni i Wieliczce i Wyższy Urząd Górniczy.

Od 1 lipca 2016 r. pod nadzorem ministerstwa energii znajdą się spółki paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos, Naftoport i Siarkopol Gdańsk.

PKN Orlen to międzynarodowa grupa kapitałowa z branży paliwowo-energetycznej, od ośmiu lat uznawana za najcenniejszą polską markę. Jako jedyne polskie przedsiębiorstwo znajduje się w zestawieniu największych firm świata magazynu "Fortune 500". Jest liderem list największych firm w Polsce według "Polityki" i "Rzeczpospolitej". Od siedemnastu lat spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w ramach indeksów WIG20, WIG30 oraz skupiającego firmy odpowiedzialne społecznie Respect Index. Skarb Państwa ma w niej 27,52 proc. udziałów, Nationale Nederlanden OFE 9,3 proc. Aviva OFE 7,31 proc, a 55,87 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy.

Grupa Orlen zarządza sześcioma rafineriami i siecią 2 tys. 700 stacji paliw w Europie Środkowej: w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie. Orlen jest producentem petrochemikaliów, ale rozwija też segment poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Za pośrednictwem spółki ORLEN Upstream Canada prowadzi wydobycie ze złóż niekonwencjonalnych w Kanadzie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to największa spółka w Polsce zajmująca się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy naftowej. To największy dostawcą gazu ziemnego na rynku krajowym. Działa w czterech segmentach; poszukiwanie i wydobycie, obrót i magazynowanie, dystrybucja i wytwarzanie. Ma siedem podziemnych magazynów gazu, w Brzeźnicy, Husowie, Mogilnie, Strachocinie, Swarzowie, Wierzchowicach i Kosakowie.

W skład Grupy Kapitałowej PGNiG wchodziło jako podmiot dominujący oraz 30 spółek, w tym 19 spółek zależnych z bezpośrednim udziałem PGNiG i 11 spółek pośrednio zależnych od PGNiG SA. Spółka ma też rezerwacje na 65 proc. mocy nowouruchomionego terminala LNG w Świnoujściu. Skarb państwa ma 70,4 proc. PGNiG, które od 23 września 2005 roku notowane jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

GK Lotos skupia kilkanaście spółek produkcyjnych, handlowych oraz usługowych, głównie z branży poszukiwań, wydobycia oraz przetwórstwa ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych (paliw, olejów, asfaltów, smarów, parafin itp.). Najważniejszą jej częścią jest rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku-Rudnikach - to największe przedsiębiorstwo na Pomorzu i druga pod względem przerobu rafineria w Polsce. Od 2005 Lotos notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa (53,19 proc). Od 2005 znajduje się w indeksie WIG20, od 2009 w Respect Index.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort energii przejmuje nadzór nad spółkami paliwowymi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!