XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Resort przedstawi 13.06 projekt dot. opodatkowania węglowodorów

Resort przedstawi 13.06 projekt dot. opodatkowania węglowodorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie udziału państwa w zyskach z wydobycia ropy naftowej i gazu poprzez ich opodatkowanie oraz powołanie Funduszu Węglowodorowego, który pozwoli na inwestowanie pieniędzy z wydobycia w polską gospodarkę - przewiduje projekt ustawy, który 13 czerwca zaprezentuje resort środowiska.

Jak podał resort w piątek, projekt ustawy o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Węglowodorowym ma trafić również 13 czerwca do konsultacji międzyresortowych, społecznych i branżowych.

Ministerstwo podało też, że propozycje przepisów w projekcie obejmują m.in. zwiększenie udziału Państwa w zyskach z tytułu wydobywania węglowodorów poprzez wprowadzenie opodatkowania wydobywania węglowodorów, zwiększenie udziału samorządów lokalnych w przychodach z wydobycia ropy i gazu oraz zmiany procedur udzielania koncesji na poszukiwanie i wydobywanie ropy i gazu. Projekt ma także dotyczyć uproszczenie i wzmocnienie procedur środowiskowych oraz udziału społeczności lokalnych w procesie decyzyjnym.

Resort środowiska chce również powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) - strategicznej spółki, która w imieniu państwa będzie nadzorować wydobywanie gazu i ropy ze złóż w Polsce. NOKE będzie skupiać kompetencje regulacyjne, geologiczne i złożowe dla każdej koncesji. Drugim podmiotem, którym ma powstać, jest Fundusz Węglowodorowy, który będzie inwestować wydzieloną część przychodów z wydobycia węglowodorów w m.in. "wsparcie innowacyjnego potencjału polskiej gospodarki oraz solidarności wielopokoleniowej poprzez inwestycje w edukację, szkolnictwo wyższe, naukę oraz badania i rozwój".

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

W Polsce wydobywa się obecnie rocznie ok. 4 mld metrów sześciennych gazu konwencjonalnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort przedstawi 13.06 projekt dot. opodatkowania węglowodorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!