Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rewolucja w gazie już trwa

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
25-10-2012 13:52
Rewolucja w gazie już trwa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Umowa na dostawy gazu, zawarta między ZCh Police a niezależnym dostawcą gazu Handen, ma znacznie większy wymiar. Pokazuje, że w gazie rozpoczynają się ważne zmiany.

- Dla nas to ważne wydarzenie zarówno pod względem marketingowym, jak i biznesowym - mówi o podpisanej z ZCh Police umowie na dostawy gazu Ireneusz Sawicki, członek zarządu spółki Handen, odpowiedzialnej w niej za kwestie ekonomiczno-handlowe.
Umowa z Policami oznacza, że na polskim rynku gazu coś się rusza. Odbiorcy zaczynają mieć alternatywę. Dotychczas ogromną większość gazu dostarczał PGNiG. Jednak wraz z powolnym tworzeniem rynku gazu, udziały w nim potentata będą malały, z obecnych 96-97 proc. do 60-70 proc. według specjalistów.

Szacunkowa wartość dwuletniego kontraktu to 125 mln zł. Umowa określa roczne i miesięczne, nominalne ilości dostarczanego gazu oraz ilości minimalne dla każdego okresu kontraktowego. Cena ustalana będzie dla każdego okresu miesięcznego na podstawie formuły cenowej opartej o średnią notowań dobowych na Europejskiej Giełdzie Energii oraz średnią arytmetyczną kursów wymiany złoty do euro ustalonych przez Narodowy Bank Polski.

- Nie da się ukryć, że umowa jest dla nas ważna. Chcemy być liczącym się graczem na rynku gazu, a skoro tak, musimy mieć w swoim portfelu dużych odbiorców surowca. A takimi są z pewnością Zakłady Chemiczne Police- mówi portalowi wnp.pl Sawicki.

Jak zaznacza, przyrost ilości sprzedawanej przez Handen gazu jest znaczący. W tym roku spółka nie musiała jeszcze tworzyć obowiązkowych rezerw gazu. Jednak w przyszłym roku ze względu na sprzedaż ponad 100 mln m3 surowca, rezerwy będzie musiała już tworzyć.

Skąd gaz? - To ten, który możemy odbierać od Gaz-Systemu – mówi nasz rozmówca. Spółka aktywnie uczestniczy w przetargach na zdolności przesyłowe. Jest poważnym odbiorcą gazu z Lasowa (interkonektor gazowy Polska- Niemcy), korzysta z gazociągu Moravia i rewersu na Jamale.

- Staramy się różnicować możliwości odbioru – tłumaczy Sawicki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP