Ringhals ma zastrzeżenia do budowy gazociągu Skanled

Ringhals ma zastrzeżenia do budowy gazociągu Skanled
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Właściciel elektrowni atomowej Ringhals ma zastrzeżenia do budowy gazociągu Skanled, którym norweski gaz ma w przyszłości dotrzeć poprzez Bałtyk do Polski. Prace projektowe mają ruszyć w kwietniu.

Podmorski rurociąg, łącząc Norwegię kolejno ze Szwecją, Danią a następnie poprzez specjalne odgałęzienie również i z Polską, ma biec m.in. wodami cieśniny Kattegat. A jedno z jego odgałęzień ma wyjść na szwedzki brzeg koło miejscowości Varberg. Tam, w odległości ok. 60 km na południe od Goeteborga, znajduje się elektrownia atomowa Ringhals.

Fakt, że gazociąg będzie miał odnogę właśnie w tym miejscu, oraz że będą tam prowadzone prace podwodne wywołuje zaniepokojenie właściciela elektrowni, spółki Rinhals AB. Jej rzecznik prasowy Anna Stalnacke poinformowała w poniedziałek, że z tego powodu do inwestora gazociągu spółki Swedegas AB skierowanych zostało szereg zastrzeżeń.

Sprowadzają się one do obaw, czy zostanie przeprowadzona pełna analiza ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa i normalnej pracy elektrowni atomowej powodowanych budową podmorskiego rurociągu.

- Między innymi obawiamy się o jakość wody morskiej, którą używamy do chłodzenia, jak również niepokoi nas możliwość wycieku gazu i jego eksplozji. Chcemy wiedzieć czy może ona np. spowodować wstrząsy gruntu i w jakiej mogą one być skali - wyliczała Anna Stalnacke.

Jej zdaniem eksperci z Rinhals obawiają się m.in., że szlam podniesiony z dna morskiego, podczas zakopywania gazociągu może zablokować podwodne wloty wody do obiegów chłodzących cztery reaktory elektrowni. Domagają się oni by przy badaniach tych oraz innych zagrożeń, brano pod uwagę specjalne normy bezpieczeństwa przewidziane dla instalacji jądrowych.

Prace projektowe Skanled mają się rozpocząć już w kwietniu. Zakończenie budowy przewiduje się na 2012 r.

Spółka Swedegas AB występująca jako inwestor gazociągu Skanled, jest własnością międzynarodowego konsorcjum 18 firm, w skład którego wchodzi również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ringhals ma zastrzeżenia do budowy gazociągu Skanled

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!