Rosja konsultuje się z KE ws. South Streamu

Rosja konsultuje się z KE ws. South Streamu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na dwa dni przed szczytem UE-Rosja rosyjski wiceminister energetyki odbył konsultacje w Komisji Europejskiej ws. planowanego gazociągu South Stream i trzeciego pakietu energetycznego. Poinformował o tym w Brukseli ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow.

"Mogę ujawnić, że w tej chwili, gdy rozmawiamy, trwają konsultacje w Komisji Europejskiej pomiędzy wiceministrem energetyki Rosji (Anatolijem) Janowskim i dyrektorem generalnym ds. energii w KE (Philipem) Lowe. Dyskutują konkretnie o tych sprawach" - powiedział dziennikarzom Czyżow, pytany czy na piątkowym szczycie UE-Rosja będzie omawiana kwestia wyłączenia planowanego przez Rosjan gazociągu South Stream z zasad unijnego trzeciego pakietu energetycznego.

Do czasu nadania depeszy spotkania nie potwierdziła KE.

Jak poinformowało w środę unijne źródło, podczas szczytu UE-Rosja w "konstruktywny i pragmatyczny" sposób będzie omówiona sprawa wdrażania trzeciego pakietu energetycznego, który wymaga m.in. dostępu stron trzecich do gazociągów w UE. Tymczasem lwią część gazociągów w UE stanowią rurociągi współfinansowane przez Gazprom, który nie chce dopuszczać do nich konkurencyjnych dostawców.

Unijny pakiet daje jednak możliwość wyłączenia - w określonych przypadkach - inwestycji spod jego zasad. Z takiego wyłączenia skorzystał gazociąg Nord Stream z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Jego odnoga z Niemiec do Czech (Opal) będzie się cieszyć takim wyłączeniem przez 22 lata.

"Nie odkryję żadnej tajemnicy, że nie lubimy trzeciego pakietu energetycznego. Sam prezydent Putin powiedział, że to szkodliwy dokument" - mówił Czyżow. Dodał, że także europejskie firmy starają się o wyłączenie swoich projektów z tego pakietu. Zaznaczył, że sama KE potwierdza, że możliwe są pewne wyłączenia.

Poinformował, że na obecnym etapie realizacji South Streamu wszystkie międzyrządowe umowy z krajami, przez które ma przebiegać rura, zostały podpisane. "Będą z pewnością dalsze uzgodnienia techniczne i komercyjne i gdy ten proces będzie w pełni zakończony, spodziewam się, że wiele krajów UE uruchomi wymaganą przez UE procedurę notyfikacji tych umów do KE" - dodał ambasador.

By wyłączyć inwestycję z zasad trzeciego pakietu energetycznego, inwestor musi się zgłosić do regulatora krajowego, a ten uzyskać zgodę KE. By uzyskać wykluczenie, projektowany gazociąg powinien m.in. podnosić bezpieczeństwo energetyczne UE.

Gazprom rozpoczął budowę South Streamu w grudniu, w miejscu przyszłej tłoczni Russkaja koło Anapy nad Morzem Czarnym. Gazociągiem South Stream surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy.

South Stream będzie prowadzić z rejonu Anapy po dnie Morza Czarnego - w tym przez wyłączną strefę ekonomiczną Turcji - do okolic Warny w Bułgarii, a następnie przez Serbię, Węgry i Słowenię do Tarvisio na północy Włoch. Planowana jest również budowa odgałęzień do Chorwacji, Serbii oraz Republiki Serbskiej w składzie Bośni i Hercegowiny

South Stream jest konkurencją dla wspieranego przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone gazociągu Nabucco, którym do Europy ma być tłoczony surowiec z regionu Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej. Komentatorzy wskazują na malejące szanse tego projektu w obliczu budowy South Streamu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!