Rosja krytykuje wstrzymanie budowy South Stream

Rosja krytykuje wstrzymanie budowy South Stream
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja skrytykowała w poniedziałek wstrzymanie budowy gazociągu South Stream, które jej zdaniem Unia Europejska narzuciła Bułgarii w ramach zawoalowanego przechodzenia do sankcji gospodarczych wobec Moskwy z powodu Ukrainy.

"Pełznącym przechodzeniem do sankcji gospodarczych przeciwko Rosji" nazwał działania Unii Europejskiej w związku z realizacją projektu South Stream przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow. Wypowiadał się dla ITAR-TASS.

Premier Bułgarii Płamen Oreszarski zarządził w niedzielę wstrzymanie rozpoczęcia budowy bułgarskiego odcinka South Streamu do zakończenia konsultacji z KE, która ma zastrzeżenia do procedury wyboru inwestora - konsorcjum z rosyjskim Strojtransgazem na czele. Strojtransgaz należy do biznesmena Giennadija Timczenki, objętego sankcjami USA po marcowej aneksji Krymu przez Rosję.

- Trudno się oprzeć wrażeniu, że decyzja o blokadzie przez Komisję Europejską rozpoczęcia przez Bułgarię prac przy South Stream została podyktowana czysto politycznymi względami - powiedział Czyżow.

Na początku czerwca komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger jasno uzależnił realizację planów budowy South Streamu przez Gazprom od postawy politycznej Rosji w kryzysie na Ukrainie.

Czyżow zaznaczył, że UE nie objęła swoimi sankcjami Strojtransgazu, toteż obecna sytuacja jest "testem na to, czy Unia jest w stanie prowadzić politykę niezależną od USA". Zwrócił też uwagę, że decyzja o wstrzymaniu przez Bułgarię prac przy South Streamie zapadła po wizycie w Sofii amerykańskich senatorów.

Dwa dni przed wizytą amerykańskich senatorów w Sofii ambasador USA w Bułgarii Marcie Ries przestrzegła bułgarskie firmy przed współpracą z rosyjskimi koncernami objętymi sankcjami USA po aneksji Krymu.

- South Stream niewątpliwie ma bezpośredni związek z Ukrainą, gdyż po jego powstaniu kraj ten straci swój status tranzytowego monopolisty - podkreślił Czyżow.

Powiedział, że zablokowanie przez KE realizacji projektu gazociągu to ostrzeżenie dla krajów, które dążą do porozumienia o stowarzyszeniu z UE.

Oświadczył, że na rząd Bułgarii wywierano nader silną presję, nim zdecydowała się wstrzymać budowę.

- Pragnę zauważyć, że w ten sposób KE postąpiła z krajem, który jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej - powiedział Czyżow, podkreślając, że to sygnał ostrzegawczy dla tych krajów, które pragną się z Unią stowarzyszyć, czyli "będą mieć znacznie mniejsze możliwości obrony własnego punktu widzenia".

- Mam nadzieję, że sygnał ten będzie usłyszany w Kijowie, Tbilisi i Kiszyniowie - dodał Czyżow.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Środkowej i Południowej z pominięciem Ukrainy. Przepustowość South Streamu ma wynieść 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rura ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Ma to być kolejny - po Nord Stream - rurociąg omijający Ukrainę. Bułgarski, lądowy odcinek magistrali o długości 540 km ma mieć trzy tłocznie i jedno odgałęzienie liczące 59 km długości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja krytykuje wstrzymanie budowy South Stream

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!