XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosja umacnia się w bałkańskiej energetyce

Rosja umacnia się w bałkańskiej energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja umacnia swoją pozycję w sektorze energetycznym na Bałkanach. Oprócz rury, którą ropa popłynie przez Bułgarię i Grecję, rosyjski koncern razem z włoskim Eni planują budowę gazociągu biegnącego przez kraje Półwyspu Bałkańskiego.

Kreml stara się zachęcić państwa bałkańskie do uczestnictwa w projekcie Gazpromu i Eni. Rura ma transportować gaz z Rosji i Azji Środkowej do Europy Środkowej-Wschodniej i Włoch. 900-kilometrowy odcinek trasy będzie biegł po dnie Morza Czarnego, a lądowa część będzie zaczynać się w bułgarskiej Warnie. Stamtąd rura pobiegnie w kierunku północno-zachodnim lub południowo-wschodnim - wyjaśnia "Parkiet".

South Stream - taka jest robocza nazwa projektu, może kosztować nawet 5,5 miliarda dolarów. Przez rurę, której budowa prawdopodobnie zacznie się w przyszłym roku, będzie mogło przepłynąć 30 mld m sześc. gazu rocznie. Inwestycję oficjalnie poparła już Bułgaria. Wejściem do gazowego projektu interesują się też Serbia i Chorwacja.

Gazprom oprócz rurociągu chce wybudować w kilku krajach bałkańskich magazyny z gazem ziemnym i jednocześnie zwiększyć sprzedaż surowca w tym regionie.

Sił w tamtejszej energetyce próbują też inne koncerny z Rosji. Atomstrojeksport zamierza jeszcze w tym roku podpisać kontrakt dotyczący budowy elektrowni atomowej w bułgarskiej Belene. W tym samym kraju Rosjanie będą modernizowali istniejący już reaktor w Kozłuduju.Z kolei energetyczny holding RAO JES planuje wzięcie udziału w prywatyzacji sektora energetycznego w Bułgarii - czytamy w dzienniku.

W Zagrzebiu prezydenci rozmawiali również o rurociągu konkurencyjnym wobec przedsięwzięcia Odessa-Brody-Płock. Inwestycja Constanca-Triest, realizowana przez Rumunię, Serbię, Chorwację, Słowenię i Włochy, ma być ukończona w 2011 r. Podobnie jak projekt popierany przez Polskę, południowoeuropejską rurą również ma płynąć ropa naftowa z regionu kaspijskiego, m.in. z Azerbejdżanu - informuje "Parkiet".

Na razie Azerowie zgodzili się, żeby ich gaz popłynął na zachód Europy. 25 czerwca, w trakcie szczytu Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego, Turcja i Azerbejdżan podpisały porozumienie dotyczące tranzytu kaspijskiego surowca przez tureckie terytorium. Błękitne paliwo zgodnie z tą umową ma płynąć potem rurociągiem Nabucco, który ma zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowca z terenu Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja umacnia się w bałkańskiej energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!