XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosjanie wygrali w Polsce spór o gazowe opłaty

Rosjanie wygrali w Polsce spór o gazowe opłaty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd uchylił wczoraj taryfę za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę w 2007 r. Zdaniem przedstawiciela EuRoPol Gazu ten wyrok może być groźny dla polskich odbiorców energii.

- Nie bójcie się Rosji i pomóżcie Rosjanom inwestować w Europie - apelował w środę wicepremier Igor Szuwałow na szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego w Rydze. Doświadczenia Polski ze sztandarową inwestycją Gazpromu mogą budzić sceptycyzm - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Warszawski sąd ochrony konkurencji i konsumentów zajmował się w piątek zdumiewającym sporem o taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez firmę EuRoPol Gaz. W imieniu zarządu firmy z całkowicie odmiennymi stanowiskami występowały dwa zespoły prawników z renomowanych kancelarii - czytamy w "Gazecie".

EuRoPol Gaz, do którego należy tranzytowy gazociąg jamalski, jest spółką Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu. Oba koncerny mają po 48 proc. akcji i do zarządu desygnują po dwie osoby.

Polska strona wyznacza prezesa, który zgodnie z regulaminem zarządu ma decydujący głos w sprawach, których zarząd nie rozstrzygnie zwykłą większością głosów. Miało to zapobiec paraliżowaniu spółki w razie sporów w zarządzie.

Za swoje usługi EuRoPol Gaz pobiera opłaty zgodnie z cennikiem zatwierdzanym przez prezesa URE. Jesienią 2006 r. zarząd spółki zatwierdził projekt takiego cennika. Zdecydował o tym głos polskiego prezesa, bo dwaj Rosjanie chcieli niższych opłat. Dlaczego? W swoich kalkulacjach nie uwzględnili niewielkiej dopłaty do taryf zależnej od majątku firmy. Takich opłat chroniących firmy gazociągowe przed bankructwem wymaga prawo w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej, np. Hiszpanii - przypomina "Gazeta Wyborcza".

Rosjanie nie przejęli się, że propozycji niższych opłat nie zatwierdził cały zarząd. W efekcie prezes URE dostał dwa wnioski w sprawie taryf EuRoPol Gazu na 2007 r., oba firmowane jako wnioski zarządu spółki. Ocenił, że taryfa proponowana przez polską część zarządu jest zgodna z prawem i zatwierdził ją. Rosjanie zaskarżyli tę decyzję i wczoraj odnieśli zwycięstwo - napisała "Gazeta Wyborcza".

W swoim wyroku sędzia Wanda Czajkowska uchyliła decyzję prezesa URE. Artykuł 47 prawa energetycznego wymaga od spółek złożenia wniosku taryfowego, a skoro w tym przypadku szef URE dostał od zarządu EuRoPol Gazu dwa różne wnioski, to według sądu niedopuszczalne było ich rozpatrywanie.

Wyroku nie chciał komentować radca Arkadiusz Krasnodębski z kancelarii Salans wraz z adwokat Agnieszką Wardak reprezentujący Rosjan z zarządu EuRoPol Gazu.

- Zwrócimy się o pisemne uzasadnienie wyroku i nie wykluczamy apelacji - powiedziała "Gazecie Wyborczej" za to Grażyna Dylewska z URE. O uzasadnienie wyroku na piśmie zamierza się też zwrócić mecenas Anna Krysiak z kancelarii Prof. Marek Wierzbowski - Radcowie Prawni reprezentującej Polaków z zarządu EuRoPol Gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosjanie wygrali w Polsce spór o gazowe opłaty

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!