PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosną przychody CP Energi, ale jest strata

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-03-2012 08:25

- Wyniki finansowe Grupy za 2011 r. nie odzwierciedlają jeszcze efektów synergii, które w wyniku połączenia CP Energia i KRI udało nam się wygenerować - mówi Mariusz Caliński, prezes zarządu CP Energia. Firma spodziewa się poprawy w tym roku

- W 2011 r. przeprowadziliśmy głęboką restrukturyzację polegającą na połączeniu siedem spółek dystrybucyjnych w jeden podmiot i redukcji zatrudnienia w biurze w Warszawie. Efekty tego procesu przyniosą 3 mln zł oszczędności i istotnie poprawią wyniki Grupy w 2012 r. W ramach restrukturyzacji Grupy sprzedaliśmy ponadto rosyjską spółkę ZAO Kriogaz, aby skoncentrować się na rozwijaniu działalności w Polsce – dodaje Caliński.
A jak wyglądały ubiegłoroczne wyniki spółki?

Przychody ze sprzedaży, osiągnęły najwyższy w historii Grupy CP Energia poziom 114 mln zł, co stanowi dwukrotny wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Wyniki EBIT i EBITDA w 2011r. (odpowiednio 47 tys. zł i 4.454 tys. zł) ukształtowały się zgodnie z publikowanymi prognozami Zarządu. Wynik netto na działalności kontynuowanej wyniósł minus 978 tys. zł.

W liście do akcjonariuszy prezes Caliński pisze, iż analizując wyniki za 2011 r. należy wziąć pod uwagę, iż ze względu na zasady rachunkowości stosowane w przypadku połączenia, zaprezentowane dane finansowe nie uwzględniają wyników Grupy CP Energia za okres I kwartału 2011r., czyli do momentu nabycia przez CP Energia 100 proc. akcji KRI. W okresie tym CP Energia na działalności kontynuowanej osiągnęła wynik EBITDA w wysokości 1,6 mln zł.

Jeszcze jeden istotny element mający wpływ na osiągnięte w 2011 r. wyniki finansowe to koszty poniesione w związku z rozpoczęciem przez Grupę działalności w nowym obszarze tj. obrocie energią elektryczną i gazem, które obciążyły wyniki operacyjne kwotą 2 mln zł. Ale to właśnie w tym obszarze spółka widzi duże możliwości rozwoju.

- Od września ubiegłego roku dynamicznie rozwijamy portfel kontraktów w tym segmencie, dostarczając energię elektryczną pod marką DUON głównie do małych i średnich podmiotów gospodarczych. Na dzień dzisiejszy łączna wartość zakontraktowanej sprzedaży energii elektrycznej do klientów końcowych przekroczyła już 69 mln zł z czego 40 mln zł dotyczy dostaw energii w roku 2012. – dodaje Caliński.

Zarząd CP Energia zapowiada, że w roku 2012 nastąpi istotna poprawa wyników. Planowany wzrost EBITDA w bieżącym roku do kwoty 13,6 mln zł ma być przede wszystkim efektem oszczędności kosztowych przeprowadzonej restrukturyzacji, osiągnięcia progu rentowności na działalności obrotu energią elektryczną i gazem oraz rozpoczęcia sprzedaży do nowych klientów na bazie podpisanych w tym i ubiegłym roku umów na dostawy gazu LNG.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP