PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosną szanse na stworzenie w Polsce gazowego hubu

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
25-01-2017 13:47
Rosną szanse na stworzenie w Polsce gazowego hubu
Fot. Mar. pras.

Już obecnie nasz kraj dzięki posiadaniu gazoportu może stać się ważnym punktem na mapie handlu gazem. Pozycję Polski może wzmocnić wybudowanie połączenia gazowego z Norwegią. O roli gazowego hubu jako projektu w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju dyskutowali uczestnicy dwudniowego sympozjum zorganizowanego w Zakopanem.

W zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa spotkaniu pt.: „Hub gazowy - projekt strategiczny SOR. Nadzieje i wyzwania.” wzięli udział m.in.: Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, wojewoda małopolski Józef Pilch oraz Piotr Sprzączak, naczelnik Wydziału Infrastruktury w Ministerstwie Energii.
Tematem przewodnim było to jak gazowy hub wpisałby się w projekt Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Podkreślono ścisłe zdefiniowanie hubu w obszarze energii oraz jego szczególne znaczenie dla zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego, zwiększenia poziomu inwestycji oraz zmniejszenia emisji CO2.

A czym w ogóle jest gazowy hub? Hub to platforma obrotu hurtowego, która kreuje nowe rozwiązania, daje możliwość bilansowania gazu i wymusza transparentność rynku. Posiadanie gazowego hubu zwiększa bezpieczeństwo gazowe kraju, „urynkawia” także ceny „błękitnego paliwa”. Nie jest przypadkiem, że państwa które często nie mają zasobów gazu, posiadają hub, bo może on być ważnym elementem stabilizującym rynek gazu.

- Dostawy gazu skroplonego oraz projekt budowy gazociągu z szelfu norweskiego w pewnej perspektywie czasowej dają szansę na utworzenie hubu gazowego w Polsce. Nasze możliwości wynikają z infrastruktury krajowej, planowanych kolejnych połączeń z sąsiednimi państwami oraz posiadania Towarowej Giełdy Energii jako konkurencyjnej przewagi w odniesieniu do państw Europy Wschodniej i Środkowej - argumentował prezes IGG Cezary Mróz.

Zwrócił on też uwagę na ważność naszego położenia geograficznego w tym dostęp do morza, co umożliwia odbiór paliwa LNG, którego znaczenie na świecie rośnie.

Co także kluczowe, uczestnicy dyskusji zgodzili się, że widoczna jest wola, aby gazowy hub powstał. Zresztą zainteresowanie nim widoczne jest w innych krajach. Na przykład aktywnym uczestnikiem handlu mogłaby być na nim Ukraina.

Dariusz Malinowski


Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP