PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie liczba firm z koncesją na obrót gazem

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
01-06-2016 16:55
Rośnie liczba firm z koncesją na obrót gazem
fot. PTWP

W maju po raz kolejny odnotowano wzrost liczby podmiotów posiadających koncesję na obrót gazu, co świadczy o intensyfikacji konkurencji na rynku gazu w Polsce – wynika z raportu firmy Hermes Energy Group (HEG).

Mieliśmy również do czynienia z dużymi wahaniami cen gazu, na które wpływ miała głównie zmieniająca się podaż.
Liczba podmiotów, które działają na rynku gazu w Polsce stale rośnie. Na koniec 2015 r. koncesję na obrót paliwami gazowymi (OPG) posiadało 171 podmiotów. Obecnie koncesję taką posiadają już 184 podmioty, z czego tylko w maju koncesje uzyskały trzy przedsiębiorstwa. Rośnie także liczba podmiotów, które posiadają koncesję na obrót gazem z zagranicą (OGZ). Na koniec 2015 r. koncesję taką posiadało 61 przedsiębiorstw, obecnie to 65 podmiotów. W ocenie ekspertów HEG można więc odnotować coraz większe zainteresowanie przedsiębiorstw obrotem gazem, co wprost przekłada się na intensyfikację konkurencji.

W pierwszych dniach maja ceny gazu na europejskich rynkach znajdowały się w fazie korekty rozpoczętej pod koniec kwietnia, która spowodowana była przede wszystkim znacznym ociepleniem po wyjątkowo chłodnym okresie.

Natomiast koniec miesiąca stał pod znakiem norweskich przestojów. Roczne przeglądy rozpoczęły się na największych złożach Troll, Kollsnes oraz kilku mniejszych, znacząco zmniejszając przepływ na Kontynent. W efekcie nastąpił wzrost notowań gazu na giełdach.

Eksperci HEG podkreślają, że pomimo występujących aktualnie wysokich cen gazu, istnieje szansa na powrót do cen z początku maja. Aby tak się stało, ustabilizować musi się podaż paliwa gazowego z Norwegii.

Eurostat podał dane dotyczące cen gazu dla gospodarstw domowych w Europie w II połowie 2015 r. W porównaniu do II połowy 2014 r. ceny gazu w Europie spadły o 1,7% proc. W Polsce w tym okresie ceny wzrosły o 0,4 proc. Natomiast pomimo wzrostów polskie gospodarstwa domowe płacą jedną z najniższych cen za gaz w Europie - 5 euro za 100 kWh, wobec średniej unijnej - 7,1 euro. Więcej za gaz muszą zapłacić mieszkańcy 16 państw członkowskich UE. Jeśli jednak spojrzymy na siłę nabywczą polskich gospodarstw domowych okazuje się, że Polacy muszą przeznaczyć na gaz większy procent swoich dochodów niż mieszkańcy innych państw. Biorąc pod uwagę siłę nabywczą średnia cena gazu w UE wynosi 7,1 euro, natomiast w Polsce 8,8 euro. Większy udział w domowych wydatkach gaz ma tylko w Czechach, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Szwecji (w której ceny gazu są jednymi z najwyższych w Europie, na co głównie wpływ mają wysokie podatki i opłaty).

W ocenie ekspertów HEG można prognozować, że w I i II półroczu 2016 r. ceny gazu dla odbiorców końcowych spadną. Wpływ na to będą miały obniżki taryf dla odbiorców detalicznych, które zatwierdził prezes URE dla podmiotu dominującego pod koniec 2015 r. i pod koniec I kwartału 2016 r. Znaczący wpływ na ceny gazu dla gospodarstw domowych będzie miała również intensyfikacja działań niezależnych sprzedawców, którzy oferują odbiorcom detalicznym obniżki cen gazu sięgające kilkunastu procent. Z możliwości zmiany sprzedawcy gazu skorzystało już ok. 40 tys. odbiorców, z czego większość to właśnie gospodarstwa domowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 493 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP