Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie zainteresowanie importem gazu z Europy Zachodniej

Autor: wnp.pl (DM)
20-11-2014 10:02
Rośnie zainteresowanie importem gazu z Europy Zachodniej

Jedynym problemem, jaki stoi obecnie na drodze do pełnej liberalizacji rynku gazu w Polsce jest niewystarczająca przepustowość połączeń międzysystemowych z Europą Zachodnią

fot. Andrzej Wawok

Niedawno PGNiG przyznał, że spada mu sprzedaż gazu do spółek chemicznych. Dlaczego duzi odbiorcy gazu i handlujący surowcem kupują gaz poza granicami kraju, wyjaśnia portalowi wnp.pl Bartosz Milewski, dyrektor ds. zarządzania portfelem Hermes Energy Group.

- W okresie 17-19 listopada 2014 r. zorganizowane zostały aukcje OGP Gaz System SA na przepustowości na zasadach ciągłych na miesiąc gazowy grudzień 2014 r. pozwalające na import paliwa gazowego z Niemiec w punktach Mallnow oraz Lasów. W wyniku zwiększonego zapotrzebowania na przepustowości ze strony podmiotów rynkowych spowodowanego przez zawyżone względem rynków europejskich ceny gazu na TGE, koszt wylicytowanych przepustowości po stronie polskiej wyniósł ok. 18,5 – 20 zł za MWh. Doliczając do tego koszt przepustowości po stronie niemieckiej, koszt sprowadzenia gazu z Niemiec w grudniu 2014 roku wyniesie ok. 20 – 21 za MWh. Oznacza to, że przy obecnych uwarunkowaniach rynkowych dotyczących różnic cen gazu pomiędzy TGE a rynkami Europy Zachodniej (cena gazu na TGE jest ok. 18 za MWh wyższa od cen gazu obowiązujących w Europie Zachodniej), import gazu do Polski z kierunku zachodniego staje się nieopłacalny – opisuje sytuację rynkową Milewski.
Jak dodaje: z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w październiku 2014 roku podczas aukcji na przepustowości na zasadach ciągłych w tych samych punktach międzysystemowych. - Biorąc pod uwagę fakt, iż wylicytowany koszt przepustowości uniemożliwia opłacalne pozyskanie gazu na rynku niemieckim, można stwierdzić, iż cała dostępna przepustowość została wylicytowana przez podmiot, który jest zainteresowany zablokowaniem możliwości importu surowca z Europy Zachodniej przez innych graczy rynkowych, którzy stracili tym samym szansę na dywersyfikację swoich dostaw do końca 2014 roku – tłumaczy menedżer.

Jego zdaniem wyniki obu aukcji wyraźnie pokazują, że zainteresowanie importem gazu z Europy Zachodniej jest coraz większe.

- Jest to spowodowane postępującą liberalizacją rynku gazu w Polsce (tj. pojawieniem się nowych podmiotów oferujących gaz odbiorcom końcowym oraz większą świadomością samych odbiorców końcowych co do możliwości dywersyfikacji własnej polityki zakupowej), jak również dostrzeganą przez największych europejskich graczy rynkowych możliwością handlu hurtowego na TGE. Zatem jedynym problemem, jaki stoi obecnie na drodze do pełnej liberalizacji rynku gazu w Polsce jest niewystarczająca przepustowość połączeń międzysystemowych z Europą Zachodnią – wyjaśnia nasz rozmówca.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP