Rośnie zainteresowanie usługą przesyłu gazu: w styczniu współpracę z GAZ-SYSTEM S.A. rozpoczęły cztery nowe spółki

Rośnie zainteresowanie usługą przesyłu gazu: w styczniu współpracę z GAZ-SYSTEM S.A. rozpoczęły cztery nowe spółki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Energetyczne Centrum S.A., Neas Energy S/A oraz Tauron Sprzedaż sp. z o.o. w styczniu podpisały z GAZ-SYSTEM S.A. umowę ramową na przesył paliwa gazowego. Operacyjną współpracę w zakresie obrotu gazem rozpoczęła również PKP Energetyka S.A. Tym samym liczba klientów przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wzrosła do 53 podmiotów.

Wprowadzone zmiany w otoczeniu prawnym i postępująca liberalizacja rynku gazu w Polsce zachęcają coraz więcej przedsiębiorstw do wejścia w sektor obrotu gazem. Wśród podmiotów, które zdecydowały się na zawarcie umowy przesyłowej z GAZ-SYSTEM S.A. znajdują się sprzedawcy energii: PKP Energetyka S.A., Centrum Energetyczne S.A., spółka Tauron Sprzedaż należąca do Grupy Kapitałowej Tauron Polska Energia oraz duńska spółka Neas Energy S/A.

Od stycznia do grona klientów przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. dołączyła spółka Tauron Sprzedaż, z Grupy Kapitałowej Tauron PE. TAURON jest największym sprzedawcą energii elektrycznej w Polsce, z jego usług korzysta ponad 5 mln klientów. Spółka sprzedaje energię elektryczną zarówno największym podmiotom gospodarczym, jak i odbiorcom przemysłowym, drobnym przedsiębiorcom oraz klientom indywidualnym z gospodarstw domowych. Zawarcie umowy ramowej z GAZ-SYSTEM S.A. jest kolejnym etapem realizacji strategii biznesowej zakładającej tworzenie obszaru handlu gazem ziemnym w Grupie TAURON.

Wieloletnie doświadczenia biznesowe TAURON w branży energetycznej, znajomość potrzeb klientów oraz uwarunkowań prawnych i ekonomicznych funkcjonowania sektora energetyki to nasze niewątpliwe atuty, które - jesteśmy przekonani - zaowocują również na rynku sprzedaży paliwa gazowego. Warto dodać, że naszą niewątpliwą siłą jest również kadra wykwalifikowanych specjalistów oraz korzystanie z najnowszych rozwiązań informatycznych. To wszystko gwarantuje nie tylko wysoki poziom świadczonych usług, jest również bazą do budowania korzystnej oferty sprzedaży gazu - podkreśla Rafał Soja, wiceprezes zarządu TAURON Sprzedaż.

Podpisanie umowy ramowej z GAZ-SYSTEM S.A. pozwala TAURON na pełne korzystanie z systemu przesyłowego oraz umożliwia zawarcie umów z operatorem sieci dystrybucyjnej dla realizacji ostatecznego celu: pozyskania klientów i sprzedaży gazu wysokometanowego na konkurencyjnym rynku.

Spółka Energetyczne Centrum S.A. prowadzi działalność w zakresie sprzedaży energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw od 2011 roku. Poza dostarczaniem energii, firma oferuje klientom również dodatkowe usługi m.in. prawne oraz medyczne. Baza klientów Energetycznego Centrum S.A. na koniec 2013 roku wyniosła 100 tys. podmiotów, które zdecydowały się na zmianę sprzedawcy energii. Rozbudowanie pakietu sprzedawanych produktów o gaz ziemny umożliwi spółce oferowanie klientom kompleksowych usług pozwalających na generowanie jeszcze większych oszczędności w budżetach domowych.

Niedawne uwolnienie rynku gazu daje takim firmom jak nasza szansę rywalizowania o klienta na warunkach konkurencji rynkowej. Naszym klientom chcemy oferować m.in. sprzedaż gazu i energii elektrycznej w pakiecie za niższą cenę. To dla nas również szansa na zainteresowanie nowej grupy odbiorców naszymi produktami. Tym bardziej, że organizacyjnie jesteśmy świetnie przygotowani do tej roli – mówi Grzegorz Bruski, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu, Energetyczne Centrum SA.

Funkcjonująca od 2001 roku na rynku energii spółka PKP Energetyka działa w czterech obszarach biznesowych: świadczeniu usług elektroenergetycznych, sprzedaży paliw płynnych dla przewoźników kolejowych, dystrybucji oraz handlu energią na terenie całego kraju. Jej strategia rozwoju zakłada wprowadzenie do sprzedaży także pakietu multienergetycznego, który poza dostawą energii i usług okołoenergetycznych będzie zawierać również gaz ziemny.
Naszym celem jest stworzenie oferty opartej na trzech filarach: energii elektrycznej, gazie oraz usługach okołoenergetycznych. Wdrażając pakiet produktowy, chcemy wykorzystać nasze istotne atuty, takie jak siły sprzedażowe oraz biura w 15 największych miastach Polski. Ponadto, o naszym potencjale stanowią długoletnie relacje z dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi, które aktualnie kupują od nas energię elektryczną, a wśród których jest wiele spółek korzystających na co dzień z gazu. Zrozumienie ich potrzeb pozwoli nam dostosować ofertę do ich oczekiwań oraz zapewnić niższe koszty pozyskania gazu i energii elektrycznej – powiedział Wojciech Szwankowski, członek zarządu i dyrektor handlowy PKP Energetyka S.A.

Neas Energy A/S to duńska firma specjalizująca się w handlu energią oraz gazem ziemnym na terenie Europy. Jest dostawcą usług energetycznych oraz rozwiązań usprawniających zarządzanie, które oferuje szerokiemu gronu odbiorców, w tym między innymi zarządcom usług komunalnych, elektrociepłowniom, zakładom produkującym energię w kogeneracji, elektrowniom oraz podmiotom działającym w obszarze obrotu energią. Wraz z postępują liberalizacją sektora, Neas Energy A/S planuje również wkroczyć na rynek sektora gazu ziemnego w Polsce.

Z niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia działalności handlowej na polskim rynku, gdyż lokalizacja Polski pozwoli na połączenie Europy Zachodniej ze wschodnimi rynkami gazu. Neas Energy planuje import gazu w celu odsprzedaży w kontraktach OTC oraz poprzez Towarową Giełdę Energii. Jeśli tylko ceny osiągną atrakcyjny dla nas poziom, rozważamy również rozpoczęcie działalności w obszarze magazynowania gazu – mówi Henrik Jørgensen, dyrektor odpowiedzialny za obrót gazem w spółce Neas Energy.

W ramach modelu kontraktowego zaproponowanego w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, GAZ-SYSTEM S.A. podpisuje z klientami ramowe umowy przesyłowe, które są uzupełniane o przydział przepustowości i zdolności przesyłowej. Model ten pomaga elastycznie reagować na potrzeby przesyłowe klientów GAZ-SYSTEM S.A. i realizować je w oparciu o taryfę entry-exit. Wzrost aktywności uczestników rynku widoczny jest również poprzez wolumen paliwa gazowego sprzedanego w transakcjach OTC, który w styczniu 2014 wyniósł 10,8 TWh, przy czym w całym 2013 roku realizacja transakcji OTC wyniosła 28,5 TWh. Na Towarowej Giełdzie Energii w pierwszym miesiącu 2014 roku obrót wyniósł według nominacji: 0,33 TWh, zaś w roku kalendarzowym 2013 realizacja transakcji
na TGE wyniosła ponad 1,05 TWh gazu ziemnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie zainteresowanie usługą przesyłu gazu: w styczniu współpracę z GAZ-SYSTEM S.A. rozpoczęły cztery nowe spółki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!