Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie zatrudnienie inżynierów przy poszukiwaniu gazu łupkowego

Autor: wnp.pl (KW)
31-01-2013 12:50

Przez ostatnie 12 miesięcy wzrosło zapotrzebowania firm na wykwalifikowanych inżynierów. W tym czasie zmieniały się jednak sektory gospodarki, w których byli oni najbardziej potrzebni aktualnie na pierwsze miejsce wysunęły się branża energetyczna i naftowo-gazowa, gdyż tam właśnie planowane są duże inwestycje - uważa Karolina Kosmala, Branch Manager w Brunel Polska, agencji doradztwa personalnego.

- Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie jest zarówno wynikiem prowadzonych odwiertów związanych z wydobyciem gazu łupkowego jak i z rozwoju alternatywnych źródeł energii czy też planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - dodała.
W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynkowe w zakresie elastycznych form zatrudnienia w Polsce, Brunel Polska w 2013 r., skoncentruje się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań kadrowych dla sektora energetycznego oraz naftowo-gazowego. Przez ostatnie 12 miesięcy eksperci zaobserwowali wzrost zapotrzebowania firm na wykwalifikowanych inżynierów, co potwierdzają osiągnięte przez nas wyniki.

Spośród wymienionych dziedzin aktualnie najszerzej komentowane są inwestycje związane z wydobyciem gazu łupkowego. Jedną z firm prowadzących w Polsce odwierty w poszukiwaniu tego surowca jest ConocoPhillips. Brunel wspiera ją w obszarze kompleksowych rozwiązań w zakresie HR.

- Obecnie większość międzynarodowych firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie, które często nie jest dostępne lokalnie. Jednak według nas, z czasem firmy te zaczną zwracać się do lokalnych specjalistów, po tym jak zdobędą oni już niezbędne umiejętności- tłumaczy Karolina Rytel, Account Manager Energy w Brunel Polska. - Dla ConocoPhillips zatrudniliśmy w Polsce m.in. specjalistów ds. odwiertów nadzorujących prace poszukiwawcze oraz specjalistów ds. bezpieczeństwa i spraw środowiskowych. Z rynku lokalnego pozyskaliśmy zaś geologów pracujących przy tym projekcie. M.in. te specjalizacje będą także najbardziej poszukiwane w najbliższych latach - dodaje.

Wyszukiwanie specjalistów w sektorze energetycznym oraz naftowo-gazowym nie ogranicza się do samego procesu rekrutacji. - Inżynierowie pracujący w sektorze gazu łupkowego przyjeżdżają do Polski najczęściej na krótkoterminowe kontrakty. Do naszych obowiązków należy m.in. załatwianie formalności wizowych, podatkowych, ubezpieczeniowych, pozwoleń na pracę czy nawet znalezienie odpowiedniego zakwaterowania - wyjaśnia Karolina Rytel.

Aktualnie prace w sektorze gazu łupkowego są na bardzo wczesnym etapie poszukiwań, a najbliższe 2-3 lata pokażą, czy i w jakim stopniu komercyjne wydobycie gazu łupkowego będzie opłacalne. Zakładając optymistyczny scenariusz, w przeciągu 10 najbliższych lat zatrudnienie w tym sektorze wzrośnie najmocniej spośród wszystkich gałęzi gospodarki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP