Rosyjski ambasador przy UE broni Nord Streamu 2

Rosyjski ambasador przy UE broni Nord Streamu 2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po zbudowaniu Nord Streamu 2 Rosja nie wstrzyma tranzytu gazu przez Ukrainę, bo są kraje zależne od tego tranzytu, takie jak Mołdawia - poinformował w Brukseli rosyjski ambasador przy UE Władimir Czyżow. Skrytykował też USA za podejście do NS2.

Przypomniał, że budowa Nord Streamu 2 już się rozpoczęła, a Rosja jest świadoma, że istnieją "pewne siły", które nie są zadowolone z tego, że ten gazociąg powstanie. - Pewne siły w UE i poza UE - zaznaczył.

Dodał, że brak tego zadowolenia wynika m.in. z obaw, że wstrzymany zostanie tranzyt gazu przez Ukrainę. - Nie zostanie, ponieważ część krajów będzie ciągle potrzebowała rosyjskiego gazu, który będzie dostępny tylko poprzez gazociągi tranzytowe na Ukrainie. Wymienię Mołdawię, która jest w 100 proc. uzależniona od rosyjskiego gazu dostarczanego przez Ukrainę - zaznaczył.

Dodał, że część krajów, które nie są bezpośrednimi odbiorcami gazu przez gazociągi ukraińskie, wyraża obawy o to, że jeśli tranzyt zostanie zatrzymany, to "Ukraina straci 2-3 mld euro opłat tranzytowych, które otrzymuje rocznie", i że w efekcie "będą musiały zrekompensować Ukrainie tę stratę, żeby uchronić gospodarkę ukraińską przed totalnym upadkiem".

Zaznaczył, że kraje mają też własne powody, by odnosić się z niechęcią do tego projektu. Jako przykład wymienił sprzeciw USA. Jego zdaniem wynika to z faktu, że Amerykanie chcą eksportować gaz LNG do Europy. - Można to nazwać nieuczciwą konkurencją - dodał.

Czyżow zaznaczył, że spotkał się też z opinią przedstawiciela Departamentu Stanu USA, zgodnie z którą Nord Stream 2 może zostać użyty do celów szpiegowskich. - Przypomina mi to film z Jamesem Bondem "W obliczu śmierci", w którym agent został umieszczony w kapsule i wysłany rurociągiem z Czechosłowacji do Austrii. Jeśli ludzie tworzą politykę zagraniczną na takich założeniach, to trudno z nimi rozmawiać - powiedział.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

Krytyczne stanowisko wobec projektu mają również USA. W marcu rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert wyraziła opinię, że Nord Stream 2 "może podkopać ogólne bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy i daje Rosji dodatkowe narzędzie nacisku na państwa Europy, takie jak Ukraina. Pamiętamy, co Rosja zrobiła w przeszłości wobec Ukrainy, zakręcając kurek gazociągu w środku zimy, przez co wiele ukraińskich rodzin nie miało ogrzewania, nie mogło przygotować posiłków. Naszym zdaniem jest to po prostu niegodziwe" - podkreśliła.

USA oświadczyły również, że udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 grozi nałożeniem amerykańskich sankcji na firmy związane z tym projektem.

Budowa gazociągu rozpoczęła się 15 maja w Niemczech. Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 r. gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Rosyjski Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w "pewnej skali", przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić "celowość ekonomiczną nowego kontraktu" tranzytowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjski ambasador przy UE broni Nord Streamu 2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!