Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozbudowa gazociągów na Dolnym Śląsku

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-08-2010 12:41

Gaz-System wybrał dostawcę armatury dla strategicznych gazociągów budowanych na terenie Dolnego Śląska. Dzięki temu zapewniona zostanie skuteczna realizacja inwestycji, które umożliwią dostawy zwiększonych ilości gazu ziemnego z kierunku zachodniego.

Dostawcą armatury dla zadań inwestycyjnych związanych z budową gazociągów Taczalin – Radakowice oraz Radakowice – Gałów będzie wybrana w wyniku publicznego postępowania przetargowego spółka GAZOMET. Z wykonawcą podpisano umowę o wartości 1 135 552,00 zł netto na dostawy armatury, a także umowę o wartości 344 400,00 zł netto na dostawę śluzy umożliwiającej inspekcję gazociągu podczas jego eksploatacji.
Podpisane umowy realizują strategię zamówień polegającą na zakupie materiałów do budowy gazociągów (rur i armatury) bezpośrednio od producenta. W lipcu br. zawarto oddzielną umowę na dostawę ponad 30 kilometrów rur do budowy gazociągu Taczalin – Radakowice – Gałów. Ten optymalny sposób realizacji projektów pozwala na znaczne przyspieszenie prac inwestycyjnych i poprawę efektywności kosztowej.
Inwestycje Gaz System na Dolnym Śląsku realizowane są przede wszystkim w ramach rozbudowy systemu przesyłowego od strony Lasowa (na granicy polsko-niemieckiej). Budowa nowych gazociągów w tym regionie umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego z kierunku Niemiec pod koniec 2011 r. Dzięki nowo wybudowanym gazociągom będzie możliwe zwiększenie dostaw gazu z kierunku zachodniego o 0,5 mld m sześc. gazu. Obecnie przejście w Lasowie pozwala na odbiór ok. 0,9 mld m sześc. gazu rocznie.

Rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku oraz węzła w Lasowie, który jest punktem wejścia gazu z kierunku Niemiec do polskiego systemu przesyłowego, zostały uznane przez Rząd RP za inwestycje strategiczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku uzyskała dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu European Energy Plan for Recovery (EEPR, tzw. Recovery Plan), który ma przyczynić się do ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej i podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii dzięki tworzeniu transgranicznej infrastruktury. Pozyskane z UE środki w wysokości 14,4 mln EUR będą przeznaczone na budowę gazociągu Taczalin–Radakowice–Gałów, a także na modernizację gazociągu Dziwiszów-Taczalin, budowę Tłoczni Gazu Jeleniów II i rozbudowę punktu w Lasowie. Część gazociągów budowanych na terenie Dolnego Śląska będzie dofinansowana również z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP