XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozmowy z Katarem ws. LNG powinny być szybko sfinalizowane

Rozmowy z Katarem ws. LNG powinny być szybko sfinalizowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmowy z Katarem dotyczące dostaw gazu LNG do Polski powinny być szybko sfinalizowane - poinformował we wtorek premier Donald Tusk w przerwie posiedzenia rządu.

"Mam takie informacje, że rozmowy z naszym partnerem katarskim powinny zostać szybko sfinalizowane; korzystnie dla Polski" - powiedział szef rządu. Zastrzegł jednak, że kontrahenci arabscy oczekują szybkich decyzji w sprawie budowy gazoportu w Polsce.

Pod koniec stycznia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że podpisanie umowy z Katarem na dostawy gazu LNG do Polski jest możliwe w pierwszej dekadzie kwietnia br.

"Do końca marca chcemy zakończyć prace zespołów międzyrządowych i przygotować projekt umowy (na dostawy LNG - PAP), która będzie mogła być zawarta w czasie wizyty emira Kataru w Polsce" - mówił Grad. Emir Kataru ma odwiedzić Polskę w pierwszej dekadzie kwietnia.

Premier podkreślił, że zależy mu na tym, by rząd przyjął jeszcze we wtorek projekt specustawy dotyczącej budowy gazoportu w Świnoujściu.

"Wydaje mi się, że (we wtorek) przyjmiemy ten projekt, chociaż niektóre propozycje ministra skarbu wydają się zbyt daleko idące. Będę rekomendował wersję trochę łagodniejszą" - powiedział Tusk.

"Szukamy sposobu, aby gazoport budowano w trybie szybkim, w trybie specustawy; to znaczy bez tych wszystkich ograniczeń, jakie narzuca ustawa o zamówieniach publicznych. Ale nie chcemy dać tutaj w pełni wolnej ręki" - dodał szef rządu.

Projekt ustawy (o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu) ma usprawnić proces wydawania pozwoleń na budowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz towarzyszącej mu sieci przesyłowej.

Ponadto przyszła ustawa ma przyspieszyć wydawanie pozwoleń wodno- prawnych i decyzji w sprawie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. "Nakładamy na organy administracji rządowej, a także samorządowej dyscyplinę terminową, jeśli chodzi o wydawanie decyzji na poszczególnych etapach realizacji projektu" - wyjaśniał na początku marca w rozmowie z PAP dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w Ministerstwie Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski.

Terminal ma odbierać od 2,5 do 7,5 mld m sześc. skroplonego gazu (LNG) rocznie (7,5 mld m sześc. stanowiłoby ok. 75 proc. obecnego importu gazu i ok. 50 proc. całkowitego zużycia w naszym kraju - PAP).

Rząd chce, by gazoport w Świnoujściu powstał na przełomie 2013 i 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozmowy z Katarem ws. LNG powinny być szybko sfinalizowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!