Rozpoczęcie wydobycia gazu ze złoża Sztokman przesunięte

Rozpoczęcie wydobycia gazu ze złoża Sztokman przesunięte
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator projektu zagospodarowania gigantycznego złoża gazu Sztokman, na Morzu Barentsa, poinformował o przesunięciu na lata 2016-17 rozpoczęcia wydobycia gazowego paliwa. Dotychczas zakładano, że eksploatacja pola ruszy w latach 2013-14.

Kontrolowana przez rosyjski Gazprom (51 proc. udziałów) spółka Shtokman Development AG zakomunikowała, że ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące złoża zostaną podjęte w 2011 roku, a nie w 2010, jak dotychczas planowano.

Tłoczenie gazu rurociągiem - według operatora - rozpocznie się w 2016 roku, a dostawy surowca skroplonego (LNG) - w 2017 roku. Dotąd zakładano, że nastąpi to - odpowiednio - w 2013 i 2014 roku.

Złoże Sztokman, największe na świecie podmorskie pole gazowe, znajduje się w rosyjskim sektorze szelfu kontynentalnego w centralnej części Morza Barentsa na głębokości 280-360 metrów, w odległości ok. 550 km na północny wschód od Półwyspu Kolskiego. Jego potwierdzone zasoby wynoszą 3,8 bln metrów sześciennych gazu i 53,3 mln ton kondensatu gazowego.

Projekt zakłada wydobywanie w pierwszej fazie 23,7 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a docelowo - 67,5 mld. Przewiduje też budowę w obwodzie murmańskim fabryki LNG o mocy produkcyjnej 15 mln ton rocznie, a także ułożenie gazociągu łączącego złoże z fabryką.

Do zagospodarowania tego złoża Gazprom utworzył spółkę z francuskim Total (25 proc.) i norweskim StatoilHydro (24 proc.).

Opóźnienie projektu sztokmańskiego może odbić się na innym sztandarowym projekcie rosyjskiego koncernu - magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny). To właśnie ze złoża Sztokman ma pochodzić część surowca, który za pośrednictwem Nord Stream przez Morze Bałtyckie ma popłynąć z Rosji do Niemiec.

Nord Stream będą tworzyć dwie nitki o długości 1220 km i przepustowości po 27,5 mld m sześc. gazu rocznie. Ma się zaczynać w okolicy rosyjskiego Wyborga, a kończyć w okolicach niemieckiego Greiswaldu. Zgodnie z planami, pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęcie wydobycia gazu ze złoża Sztokman przesunięte

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!