PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozpoczyna się sądowy bój PGNiG o ceny rosyjskiego gazu

Autor: wnp.pl (DM)
07-11-2011 12:24
Rozpoczyna się sądowy bój PGNiG o ceny rosyjskiego gazu
fot. PTWP

Pełnomocnik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa skierował do spółek OAO Gazprom i OOO Gazprom Export wniosek o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Przedmiotem postępowania jest zmiana obecnie obowiązujących warunków cenowych w rozliczeniach dostaw gazu.

PGNiG rozpoczęło negocjacje dotyczące obniżki cen gazu oraz zmiany warunków cenowych ze spółką Gazprom Export ponad pół roku temu. Formalny wniosek został wysłany w kwietniu 2011 roku. Rozmowy prowadzone z rosyjskim partnerem nie przyniosły jednak akceptowalnych przez PGNiG wyników. Dlatego PGNiG zdecydowało się, tak jak inne firmy europejskie, skorzystać z przysługujących możliwości prawnych.
Przedmiotem postępowania jest zmiana obecnie obowiązujących warunków cenowych w rozliczeniach dostaw gazu na polski rynek realizowanych w oparciu o kontrakt długoterminowy na dostawę gazu zawarty dnia 25 września 1996 roku pomiędzy PGNiG a spółkami Gazprom i Gazprom Export. Zgodnie z zapisami kontraktu, w przypadku braku porozumienia stron w ciągu sześciu miesięcy od daty formalnego rozpoczęcia renegocjacji cen, każda ze stron ma prawo przekazać sprawę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Postępowanie prowadzone będzie zgodnie z zasadami UNICITRAL Arbitration Rules. Zgodnie z procedurą strona wnioskująca o arbitraż powinna poinformować o tym drugą stronę listem poleconym, podając nazwisko arbitra i przedmiot sporu. W ciągu 30 dni od otrzymania listu druga strona powinna wybrać i wskazać drugiego arbitra.

Obaj arbitrzy, w ciągu 30 dni od ich wybrania, powinni wskazać Przewodniczącego Arbitrażu. Arbitraż podejmuje decyzje większością głosów. Działania zmierzające do obniżenia cen gazu z kontraktów długoterminowych zostały podjęte także przez inne czołowe spółki europejskie. PGNiG liczy na osiągnięcie porozumienia pozwalającego na zakup gazu po cenach odzwierciedlających warunki kształtujące europejski rynek gazu.

Rozpoczęcie procedury arbitrażowej nie oznacza zamknięcia rozmów na płaszczyźnie handlowej. PGNiG liczy, że będzie możliwe ich kontynuowanie z rosyjskim partnerem.

Gazprom i jego spółka zależna to największy dostawca surowca do Polski. Razem dostarczają nieco ponad 2/3 całości zużywanego przez nasz kraj surowca.

PGNiG próbował renegocjować ceny, jednak Gazprom na to nie przystał. Polska tymczasem płaci za gaz więcej (ponad 330 dol. za 1000 m3) niż kraje które kupują od rosyjskich firm mniejsze ilości surowca. Dla Gazpromu to kolejny arbitraż. Sądowych rozstrzygnięć dotyczących cen szukają także firmy z innych krajów (m.in. Niemiec).

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP