RPO prosi Pawlaka o wyjaśnienia ws. gazu

RPO prosi Pawlaka o wyjaśnienia ws. gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka o wyjaśnienia dotyczące negocjowanego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu - poinformowało w środę biuro RPO.

Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego resortu gospodarki powiedział w środę PAP, że do ministerstwa wpłynęło pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich. "Po zapoznaniu się z pismem wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak odniesie się do wskazanych przez Rzecznika kwestii" - podkreślił.

Rzecznik wyjaśnił w piśmie do Pawlaka, że do wystąpienia skłoniły go "pojawiające się w środkach masowego przekazu niepokojące publikacje oraz brak publicznej debaty z udziałem przedstawicieli rządu" dotyczącej prowadzonych aktualnie negocjacji w sprawie podpisania nowego kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu do Polski.

"W mediach sygnalizowane są obawy, że w związku z przedłużającymi się negocjacjami, w najbliższym czasie Polsce grozi ograniczenie dostaw gazu dla przemysłu i konieczność sięgnięcia do posiadanych rezerw strategicznych tego surowca" - napisał Kochanowski. Zaznaczył, że z informacji prasowych wynika, iż ilość gazu przesyłanego rurociągiem jamalskim w ramach dotychczasowej umowy jest niewystarczająca. Sytuację tę dodatkowo pogarsza zwiększenie zapotrzebowania na gaz spowodowane utrzymującą się niską temperaturą powietrza.

"Wiele kontrowersji wywołuje również sama treść postanowień zawartych w negocjowanej umowie. Dotyczą one przede wszystkim okresu, na jaki miałaby ona zostać zawarta. Wskutek wydłużenia obowiązującego do końca 2022 roku kontraktu jamalskiego o 15 lat, umowa ta miałaby wiązać Polskę do 2037 roku" - pisze RPO.

Rzecznik zwrócił uwagę na wątpliwości mediów, czy podejmowanie gospodarczych zobowiązań na tak długo jest korzystne z punktu widzenia interesów Polski oraz niepokój związany z tak długim uzależnieniem się od importu gazu z jednego źródła.

Zdaniem RPO proponowany kontrakt stawia pod znakiem zapytania przyszłą rolę gazoportu (terminalu w Świnoujściu umożliwiającego import gazu skroplonego, który ma być oddany do użytku w 2014 roku), którego budowa miała być istotną częścią dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Polski oraz zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

"Sygnalizowane są obawy, że zamiast istotnego elementu dywersyfikującego źródła dostaw gazu do Polski i uniezależniającego Polskę od dostaw gazu z Rosji, jego rola ograniczy się jedynie do roli rezerwy bezpieczeństwa w razie ewentualnego odcięcia od rosyjskich dostaw" - napisał Rzecznik. Zaznaczył, że poruszana przez niego kwestia ma ogromne znaczenie dla obywateli - odbiorców gazu.

Polska od kilku miesięcy rozmawia z Rosją o zwiększeniu dostaw gazu przez Gazprom. Chodzi o ich zwiększenie do 10,2 mld m sześc. rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat - do 2037 roku. Od początku 2009 roku nie otrzymujemy gazu, który wcześniej dostarczało nam RosUkrEnergo (2,3 mld m sześc. rocznie). Mimo że przygotowane jest porozumienie międzyrządowe w tej sprawie (negocjował je resort gospodarki - PAP), to nie zostało ono jeszcze zatwierdzone przez rząd. Wicepremier Pawlak mówił w grudniu ub. roku, że stanie się to dopiero, gdy porozumieją się spółki PGNiG i Gazprom.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!