Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rusza budowa gazociągów na Dolnym Śląsku

Autor: GAZ SYSTEM S.A.
13-10-2010 11:14

GAZ-SYSTEM S.A. podpisał umowy na wykonanie robót budowlano-montażowych związanych z realizacją strategicznych gazociągów na Dolnym Śląsku: Taczalin-Radakowice oraz Radakowice-Gałów.

Budowa gazociągów wysokiego ciśnienia relacji Taczalin-Radakowice i Radakowice-Gałów stanowi element inwestycji strategicznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycje w tym regionie umożliwią przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego z kierunku Niemiec pod koniec 2011 r. Dzięki nowo wybudowanym gazociągom będzie możliwe zwiększenie dostaw gazu z kierunku zachodniego o 0,5 mld m sześc. gazu. Obecnie przejście w Lasowie pozwala na odbiór ok. 0,9 mld m sześc. gazu rocznie.
Wykonawcami, którzy zrealizują prace budowlane gazociągów Taczalin – Radakowice i Radakowice- Gałów, będą wybrani w publicznym postępowaniu przetargowym BUG Gazobudowa i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA.

W lipcu br. zawarto oddzielną umowę na dostawę ponad 30 kilometrów rur do budowy gazociągu Taczalin – Radakowice – Gałów, natomiast w sierpniu GAZ-SYSTEM S.A. wybrał dostawcę armatury dla tego projektu. Dzięki zawartym umowom zapewniona zostanie skuteczna realizacja inwestycji, które umożliwią dostawy zwiększonych ilości gazu ziemnego z kierunku zachodniego.

GAZ-SYSTEM S.A. ubiega się o dofinansowanie tych inwestycji ze środków UE w ramach programu European Energy Programme for Recovery (EEPR, tzw. Recovery Plan), który ma przyczynić się do ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej i podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii dzięki rozbudowie transgranicznej infrastruktury. Wszystkie projekty realizowane w ramach European Energy Programme for Recovery odnoszą się nie tylko do rozwoju wewnętrznej infrastruktury przesyłowej w Polsce, ale dotyczą w istotny sposób rozwoju sieci do transportu gazu na terenie Unii Europejskiej.

Komisja Europejska przeznaczyła na budowę gazociągu Taczalin–Radakowice–Gałów, a także na modernizację gazociągu Dziwiszów-Taczalin, budowę Tłoczni Gazu Jeleniów II i rozbudowę punktu w Lasowie kwotę 14,4 mln EUR. W sierpniu 2010 r. GAZ-SYSTEM S.A. otrzymał już z European Energy Programme for Recovery decyzję o dofinansowaniu w wysokości 10,5 mln EUR dla interkonektora Polska – Czechy, który będzie pierwszym połączeniem gazowym Polski z systemem przesyłowym południowej Europy. Budowa polskiego odcinka tego gazociągu jest już realizowana i zostanie zakończona w 2010 roku. Po wybudowaniu gazociągu po stronie czeskiej i stacji pomiarowo-rozliczeniowej połączenie będzie mogło zostać uruchomione pod koniec 2011 roku. Łączna wartość dofinansowania inwestycji w ramach EEPR, o jaką wystąpił GAZ-SYSTEM S.A. wynosi blisko 75 mln EUR.

GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Poza wymienionymi wcześniej gazociągami, na terenie Dolnego Śląska spółka prowadzi także projekty budowy gazociągów: Jeleniów – Dziwiszów oraz Polkowice – Żary. Strategiczne gazociągi powstaną także w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Będą to połączenia: Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn – Odolanów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 145 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP