PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszą przetargi na nowe koncesje na poszukiwanie węglowodorów

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
27-07-2012 13:12
Ruszą przetargi na nowe koncesje na poszukiwanie węglowodorów
Fot. mat. pras. PGNiG

Ministerstwo Środowiska przyjęło zasady dla procedury porównania wniosków o udzielenie koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie węglowodorów, złożonych zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Pierwsze takie wnioski już wpłynęły.

W związku z uchwaleniem nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku, zmianie uległy zasady udzielania koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie węglowodorów ze złóż. Najistotniejszą jest rezygnacja z udzielania koncesji poszukiwawczych na zasadach bezprzetargowych. Od początku tego roku uzyskanie koncesji będzie możliwe wyłącznie na drodze przetargu ogłoszonego przez ministerstwo lub tzw. procedury porównania wniosków zgodnie z art. 46 ustawy.
Ta druga możliwość wymagała jednak przyjęcia szczegółowych zasad regulujących tą procedurę. Zgodnie z art. 46 Prawa geologicznego i górniczego przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem koncesji na obszar nie podlegający wyłączeniu z przetargu mogą złożyć wniosek o udzielenie stosownej koncesji wszczynając tym samym procedurę porównania wniosków o udzielenie koncesji (tzw. „open door").

Wniosek złożony w trybie art. 46, musi spełniać wszystkie wymagania wynikające z ustawy oraz innych przepisów, tzn. musi być kompletny i zawierać wszystkie wymagane załączniki. We wniosku przedsiębiorca określa proponowaną wysokość wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego.

Wszczęcie procedury następuje po złożeniu pierwszego wniosku w trybie porównania wniosków na dany obszar. Po skompletowaniu przedłożonego wniosku organ koncesyjny dokonuje publikacji informacji o złożeniu przedmiotowego wniosku. Publikacji dokonuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Środowiska. Treść ogłoszenia musi zawierać: informację o złożeniu wniosku koncesyjnego, informację o rodzaju działalności, na którą ma być udzielona koncesja, współrzędne geograficzne obszaru objętego wnioskiem oraz termin składania wniosków koncesyjnych przez pozostałe podmioty zainteresowane działalnością na którą ma być udzielona koncesja, nie krótszy niż 90 dni od daty publikacji.

Dodatkowo organ koncesyjny określi w informacji minimalną wysokość wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego oraz wagi poszczególnych kryteriów wymienionych w art. 44 ust. 1 Prawa geologicznego i górniczego, dotyczących technicznych i finansowych możliwości oferenta, proponowanej technologii prowadzenia prac oraz proponowanej wysokość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia użytkowania górniczego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP