Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ruszają przetargi na łupkowe koncesje

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
21-06-2012 12:28
Ruszają przetargi na łupkowe koncesje
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Ministerstwo Środowiska niebawem ogłosi pierwsze przetargi na koncesje poszukiwawcze za gazem łupkowym. Jak dotąd wszystkie udzielone w Polsce koncesje przyznane były w trybie bezprzetargowym. Zmieniła to zeszłoroczna nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego.

Od początku tego roku Ministerstwo Środowiska przyznało zaledwie jedną nową koncesję na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych. Był to jednak wniosek złożony jeszcze w zeszłym roku z zatem w trybie bezprzetargowym. W porównaniu z dwoma poprzednimi latami oznacza to drastyczne spowolnienie procesu koncesyjnego.
Choć wiadomo, że skala udzielanych nowych koncesji nie będzie już tak duża jak do tej pory, to jednak nowe wnioski powoli wpływają do resortu środowiska. Jako pierwsze z wnioskami koncesyjnymi w trybie art. 46 nowego Prawa geologicznego i górniczego wystąpiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka złożyła wnioski o udzielenie trzech koncesji – Sochaczew-Kampinos, Puck i Ostrów Lubelski.

Zgodnie z obowiązującą od początku tego roku ustawą Ministerstwo Środowiska ma obowiązek poinformować o złożeniu wniosków i zaprosić do złożenia własnych ofert innych zainteresowanych inwestorów. Zgodnie z art. 46 będą oni mieć przynajmniej 90 dni na złożenie własnych wniosków. Po tym czasie Ministerstwo oceni oferty i przyzna koncesję podmiotowi, który zaoferuje najlepsze warunki.

W praktyce nie wiadomo jednak jeszcze jak ta procedura będzie wyglądać. – Ustawa precyzuje jedynie przebieg przetargu ogłaszanego na wniosek Ministerstwa. Procedura określona w art. 46 ma zostać doprecyzowana rozporządzeniem, nad którym trwają jeszcze prace – poinformował nas Rafał Miland, zastępca dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.

Oznacza to, że pomimo złożenia wniosków przez PGNiG sama procedura przetargowa jeszcze się nie rozpoczęła. – Wciąż analizujemy czy nie rozszerzyć zakresu koncesji, o które wnioskuje PGNiG także o rozpoznawanie złóż ropy i gazu. Spółka wnioskuje bowiem tylko o poszukiwanie złóż. Nie wiadomo również jaki będzie okres na składanie wniosków przez inne podmioty – ustawa podaje bowiem okres minimalny - informuje Rafał Miland.

PGNiG chce więc wykonać na obszarach koncesyjnych jedynie prace poszukiwawcze, bez wykonywania odwiertów. Zmiana zakresu koncesji na poszukiwanie i rozpoznawania oznaczałaby już konieczność przeprowadzenia wierceń. Jest to więc istotna kwestia dla potencjalnych chętnych.

Wszystkie udzielone do tej pory koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż niekonwencjonalnych przyznane były w ramach tzw. obszarów bezprzetargowych. Na skutek protestu ze strony Komisji Europejskiej procedura ta nie została zapisana w nowej ustawie – wszystkie nowe koncesje muszą być więc udzielone w trybie przetargowym.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP